Az uniós géptámogatások jövője

Az új uniós pályázati ciklusban is lesz lehetőség új építégép beszerzésére pályázni. Szakértő segítségével néztünk utána a részleteknek.

2015. január 16.

Továbbra is számolhatnak az építőipar területén dolgozó cégek az uniós géptámogatási pályázatokra. Szakértő segtségével foglaltuk össze az előttünk álló pályázati ciklus legfontosabb információit.

Jó hír az építőgép-forgalmazók számára, hogy a gépbeszerzések támogatása fontos szerepet kap az új (2014-2020-as) uniós költségvetési ciklusban is. A pályázatok között több mint 30 százalék lesz a gépeszköz beszerzések aránya, így ez a legnagyobb szeletet fogja elvinni a különböző típusok közül.

Tavaly decemberig összesen kilenc pályázat jelent meg mintegy 120 milliárd forint keretre. Igaz, ezek véglegesítése és a források átcsoportosítása még folyamatban van, így a pályázással még érdemes várni, mivel a teljes programciklus valódi indulása 2015. január–februárban várható.

A gépbeszerzőknek a GINOP (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program) pályázatait lesz érdemes figyelni és keresni, mert itt fog új gép vásárlására nyílni lehetőség, így pályázók lehetnek a cégek. A TOP (vagyis a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program) és az IKOP (Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program) pályázatainál pedig a gépgyártó és gépforgalmazók a pályázatot elnyerők közbeszerzésein ajánlattevőként izzíthatják magukat.

Az EU továbbra is hozzájárul, hogy örülhessenek a cégek egy új gépnek (illusztráció)

Céges félelmek

Sok cég ódzkodik az uniós támogatásoktól. Gyakori félelem, hogy a közbeszerzés drágít egy-egy projektet. Érdemes, azonban tudni, hogy számos pályázati kiírás esetében, mind a projektmanagement, mind a pályázat lebonyolítása elszámolható költség.

Gyakori panasz a pályázásban gondolkodó cégektől, hogy egyedül nem tudnak megfelelni a kiírásnak, mert például nincs megfelelő önerejük a projekthez. Számukra jó hír, hogy a legtöbb felhívás esetében többen együtt ún. projekttársaságként is indulhatnak. Ez azért előnyös, mert így egyrészt megoszlik a teherviselés, másrészt - a megfelelő együttműködési megállapodások megkötésével - a beszerzett gépet, eszközt közösen is használhatják.

Szigorítások

Az építőgép-forgalmazók számára fontos, hogy az elmúlt évek eszközbeszerzésekkel kapcsolatos tapasztalatai alapján a hatóságok szigorítani fognak a beszerzendő gépek árának meghatározásakor, így a pályázónak a most záródó támogatási időszak elvárásaihoz képest alaposabban kell dokumentálniuk, hogy az általuk beszerezni kívánt gépeknek mi is a valódi piaci ára. A gép árának meghatározását piackutatási dokumentumokkal kell alátámasztani, vagyis előzetes piackutatási eredménnyel. Ez azt jelenti, hogy az adott gép forgalmazásával foglalkozó három piaci szereplőtől is kell ajánlatot kérni.

 

A cikk megírásában segítségünkre volt Dr. Kocsis Anita Dominika, az uniós támogatásokból megvalósuló pályázatok és közbeszerzések szakértője. Ha maradt kérdése a témával kapcsolatban, írja meg nekünk, és mi továbbítjuk számára.

Fotó: Thinkstockphotos.com

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©