
Bauma: a Caterpillar hozza a kötelezőt
2025. április 01.
A Caterpillar mintegy 9000 négyzetmétert lefedő kiállítási területén összesen 48 gép lesz megtalálható, köztük 17 teljesen új vagy felfrissített modell. A továbbfejlesztett akkumulátoros elektromos gépcsalád tagjai mellett találkozhatunk majd a Next Generation széria új példányaival, illetve a cég bontási, hulladékkezelési és recycling portfóliójához tartozó újdonságokkal.
Cat Performance Centre
A stand középpontjában a Cat Performance Centre elnevezésű zóna áll majd, ahol a különféle gépek, technológiák és autonóm megoldások összehangolt alkalmazásának gyümölcsein lesz a hangsúly. A kiállítás ezen szekciójában olyan megoldások lesznek fókuszban, melyek hozzásegíthetik az ügyfeleket a termelékenység fokozásához, a hatékonyság növeléséhez és fenntarthatósági céljaik eléréséhez az építési munkaterületeken. Az érdeklődők egy szimuláció keretében tapasztalhatják meg, miként járulhatnak hozzá a Caterpillar legmodernebb technológiái az üzemanyag fogyasztás és az ezzel összefüggő üvegházhatású gázkibocsátás jelentős mérsékléséhez.
Cat 950
Ezen felül itt lesz megtekinthető az akkumulátoros elektromos kínálathoz tartozó Cat 301.9 minikotró és Cat 906 kompakt homlokrakodó, melyek a kijelölt Cat forgalmazók bérgépflottájában is helyet kaptak. Mellettük szerepelnek a nemrég frissítésen átesett Cat 320 és Cat 950 GC prototípusok, kiegészülve a kapcsolódó akkutöltési lehetőségekkel és szolgáltatásokkal. Szintén szimuláció szemlélteti majd az elektrifikált munkaterületek előnyeit, melyekből a vásárlók már jelen pillanatban is részesülhetnek a gyártó elektromos innovációi révén.
Technológiák, konnektivitás és biztonság
Cat VisionLink
A Caterpillar szakértői készséggel állnak rendelkezésre a Baumán, hogy bemutassák a cég VisionLink nevű integrált üzemeltetés-, biztonság- és flottamenedzsment rendszerét érintő legújabb fejlesztéseket. Ennek részeként a látogatók első kézből tapasztalhatják meg, miként növelhetik a biztonságot egyszersmind a hatékonyságot a Cat Detect technológiák (ide tartozik például az emberek automatikus érzékelése, a biztonsági öv használatára ösztönző és az ütközéselkerülő megoldások, vagy a sofőr kimerültségét és a figyelemelvonást érzékelő rendszerek).
A standon az érdeklődők megismerkedhetnek a Cat Grade termékek teljes skálájával, beleértve a Cat Grade with 3D és a kotrókra telepíthető Cat Payload rendszereket. A Cat Command technológia a munkagépek távvezérlését teszi lehetővé biztonságos távolságból – ezt szemléltetendő, a helyszínen több gépet is Európa távoli pontjairól (például a Caterpillar malagai képzési és bemutatóközpontjából) fognak üzemeltetni a kezelők.
Cat Command
A legújabb gépek
A gyártó kompakt termékvonalához nemrég csatlakozott három új Next Generation gumihevederes minirakodó, melyek nem csupán motorteljesítmény, nyomaték, emelési kapacitás és felszakítóerő terén léptek előre, de stabilabbá és kényelmesebbé is váltak.
Cat D8
Ugyancsak Next Generation alapokra épül az új D8 dózer, melynek csúcstechnológiás fülkéje megegyezik a D5–D7 modellekével, és a magasabb szintű kényelem érdekében 15 fokban döntött üléssel szerelik. Sőt, immár a különféle segédrendszerek teljes köre is elérhető az új dózerhez, ami gyárilag Cat Grade 3D előkészítéssel érkezik, és Cat Command távvezérléssel is bővíthető.
Cat 140 AWD
A Baumán mutatkozik be első ízben a még prototípus-fázisban járó Cat 140 AWD Next Generation gréder. A 20 tonnás gép egyszere két meglévő platformot fog leváltani, azonban a vásárlók így is minden korábbinál több funkció, csúcstechnológiás rendszer és konfiguráció közül válogathatnak majd.
Cat MH3032
Csaknem 15 méteres kinyúlásával és akár 1 köbméteres csipegetőkanalával fémhulladék rakodásához is ideális az új MH3032, melynek bevezetése a Caterpillar anyagmozgató-családjának bővítését szolgálja. A fokozott biztonság, termelékenység és hatékonyság érdekében a gépet egy sor használatot megkönnyítő funkcióval látták el, amilyen például a 2D E-fence, a Cab Avoidance, a Cat Payload és a Swing Assist.
Szintén a bontó, anyagmozgató és recycling eszközök közé érkezik a Cat 330 UHD hidraulikus kotró extra nagy függőleges kinyúlással. A bontógép felszereltségének egyik fontos eleme a küszöbön álló stabilitásvesztésre hang- és fényjelzéssel figyelmeztető Stability Monitoring System, de felszerelték a Cat Payload és a Cat Grade Control with 2D rendszerekkel is. További újdonság a kategóriában, hogy a bonyolult bontási munkákhoz optimalizált Cat 340 VAB modellhez mostantól opcióként megvásárolható a nagyobb szögtartományban állítható gém, vagyis a Variable Angle Boom.
Cat 330 UHD
Nem is egy, hanem egyszerre két példányt visz el Münchenbe a Caterpillar az M323 Next Generation gumikerekes kotróból, melyet kimondottan vasútépítési munkákhoz konfiguráltak. Az M323 sokoldalúságához a háromféle választható erőátviteli rendszeren túl az is hozzájárul, hogy hagyományos és kis fordulósugarú változatban is megvásárolható, így az adott felhasználási igényekre szabható, miközben mindkét változat bőséges emelési kapacitást kínál.
A fentiek mellett a standon fellelhető lesz az új Cat 775 bányadömper-prototípus és az áttervezett Cat 395 Front Shovel bányakotró. A 775-ös modell éles váltást jelent, hiszen a kimagasló teljesítményre és hatékonyságra hangolt szállítójármű immár a Next Generation platformra épül, és a billenőputtony űrmérete is megnőtt. A Cat C18B motorral szerelt 395 Front Shovel eközben nemcsak strapabíróbb lett, de a gyártó a szervizperiódusokat is kitolta.
Cat 775
Építőipari szolgáltatások
Az ügyfelekkel kötött szervizmegállapodás értelmében a Caterpillar vállalja, hogy a megrendelt karbantartást egy napon belül elvégzi, míg a javításhoz leggyakrabban szükséges alkatrészeket két napon belül biztosítja. Amennyiben az alkatrészek nem állnak rendelkezésre a vállalt határidőre, adott esetben az ügyfeleket kedvezmény illeti meg a költségekből és a késedelmesen leszállított tétel árából (ennek mértéke országonként és forgalmazóként eltérő). Sőt, a szolgáltatás keretében azt is vállalják, hogy a szervizesek két napon belül megkezdik a váratlanul szükségessé vált javításokat.
A hivatalos gyártói felújítási program és a gyártói jóváhagyással rendelkező használt gépek arra világítanak rá, miként lehetséges az élettartamuk végéhez közeledő eszközök újjávarázsolása. A forgalmazók magasan képzett szakemberei az általános garancián túl is a felhasználók segítségére lehetnek a meglévő gépek jó állapotban tartása révén. Ennél fogva csökkenhet az új eszközök vásárlására fordítandó összeg, de a hulladékképződés és a nyersanyag-felhasználás mérséklésével mindez a fenntarthatóságra is kedvező hatással van.
Motorok, energiaellátás a munkaterületen
Az A4 csarnok 336-os standján ismerkedhetnek meg az érdeklődők a Caterpillar ipari motorjaival, melyek már a megújuló üzemanyagokkal – például a hidrogénezett növényi olajjal, vagyis HVO-val – is kompatibilisek. Ide tartozik többek közt az új C13D, valamint a 106 kW (142 LE) teljesítményű C3.6 kódjelű egység. Ugyanitt lesz látható a cég új elektromos hajtáslánca a Caterpillar egyre bővülő elektrifikációs ökoszisztémájának részeként, illetve a hidrogénmotorokkal kapcsolatos kiállítás, mely az alternatív üzemanyagokat érintő jelenlegi fejlesztéseket helyezi rivaldafénybe. Az utóbbi kiállítás részét képező átdolgozott C7.1 motor mellett egy-egy C9.3B és C2.8 jelű erőforrás is ott lesz a standon.
CAT C3516 motor
A megbízhatóan rendelkezésre álló, EU Stage V normát teljesítő Cat XQP mobilaggregátorok tervezésénél kimondottan nagy figyelmet fordítottak rá, hogy az eszközök ellenálljanak az építőipari munkaterületeken gyakran előforduló zord körülményeknek. A HVO-val is üzemeltethető XQP115 aggregátor egy példánya szintén ott lesz a B6-os csarnokban berendezett standon.
Cat G3520 gáz generátor
Mellette szerepel majd az XES60 akkumulátoros mobil energiatároló rendszer egy példánya. Piaci bevezetésük óta a pillanatok alatt üzembe helyezhető XES energiatárolók sok munkaterületen váltak fontos eszközzé, mivel segítségükkel az akkumulátoros elektromos munkagépek töltése is megoldható. A rendszer alkalmazható az elektromos hálózatra csatlakoztatva, folyékony vagy gáz tüzelőanyagokkal működtetett aggregátorról, illetve megújuló energiaforrásokról (pl. napelemek). Hála a töltöttségi szint automatikus nyomon követésének, a fent említett energiaforrások használata könnyen kombinálható is, a tárolt energia pedig lehetőséget teremt a helyszíni energiahatékonyság fokozására, ami csökkentheti a fosszilis tüzelőanyagok használatát és az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Forrás és fotók: Caterpillar