Bauma: mit hoz a Develon

Négy témakör köré szerveződik a megjelenés.

2025. március 28.

A Develon standján az idei Bauma és a globális építőipar központi témái fognak visszaköszönni a digitalizációtól a fenntarthatóságig, az automatizálástól az alternatív hajtásokon keresztül a hálózatalapú kivitelezésig, a karbonlábnyom mérséklésétől a körforgásos gazdaságig. Ennél fogva a stand minden szeglete azt az innovatív szellemiséget fogja tükrözni, melynek révén a Develon a fenntarthatóság fokozását és a karbonkibocsátás visszaszorítását kívánja elérni, kiküszöbölve az embereket és a környezetet érő negatív hatásokat olyan kulcsfontosságú megoldásokra támaszkodva, mint:

  • az autonóm munkavégzés,
  • a fejlett technológiák,
  • a zéró emisszió és az alternatív hajtások,
  • a termékkínálat fejlesztése, bővítése, szélesítése.

Autonóm munkagép koncepció                                                                                                                

A kiállításon megjelenik majd a Develon autonóm munkagépekkel kapcsolatos koncepciója, mely évek óta – pontosabban a Concept-X technológia 2019-es bemutatása óta – meghatározó része a cég fejlesztési irányvonalának. Ennek eredményeképp született meg a távvezérelt, illetve autonóm, vezeték nélküli építőgépeket magába foglaló Concept-X2, melynek promóciója gőzerővel zajlik a 2023-as Conexpo kiállításra időzített bemutató óta. A Baumán az érdeklődők már a „Real X” technológiával találkozhatnak, mely a következő lépcsőfokot képviseli az autonóm munkavégzést illetően. A Real X immár azt is lehetővé teszi, hogy a Develon legújabb intelligens láncos kotrói autonóm üzemmódban végezzenek el egy sor munkafolyamatot, ideértve az árokásást, a nagy tömegű földmunkákat vagy a tehergépkocsik megrakását.

Concept-X2

A Real X a  Develon mesterséges intelligencia-alapú földmunkákkal és építőgépekkel összegyűlt tapasztalatára támaszkodik, mely megnyitotta az utat a biztonságos, hatékony, fenntartható és kiszámítható autonóm földmunkák előtt. Emellett a Real X technológia rugalmassága is figyelemreméltó, ugyanis egyazon kotró használható autonóm üzemmódban, távvezérléssel, de normál módon a fülkében található joystickekkel is.

Fejlett technológiák

A Develon továbbra is úttörő szerepre tör a fejlett technológiák terén – itt említhető az All Around View Monitoring (AAVM) kamerarendszer bevezetése 2015-ben, vagy a világ első 5G-alapú távvezérlését takaró TeleOperation bemutatása négy évvel később. Utóbbi rendszer képességeinek illusztrálásaként a Münchenben található gépet sikerrel irányították a világ másik végén, Szöulban telepített kezelőállásból.

Az idei Baumára kilátogatók többek közt a Smart Around View Monitoring (SAVM) technológiával találkozhatnak majd, mely AI-alapú akadályérzékeléssel fokozza a munkagépek üzembiztonságát. A rendszer 360 fokos képet bocsát a kezelő rendelkezésére a kotró környezetéről, ami jelentősen csökkenti a gép közelében dolgozókra leselkedő veszélyeket.

Szintén a Baumán kiállított fejlett rendszerek közé sorolható az egyedülálló Transparent Bucket („átlátszó kanál”) is. A homlokrakodók kanalai jelentős holtteret eredményeznek, ami megnehezíti a rálátást a gép előtti területre, és ezzel komoly munkavédelmi kockázatokat képez. Azonban a Develon „átlátszó” kanalával a jármű vezetője kitűnő képet kap a kérdéses területről a fülkében elhelyezett kijelzőn át, kiküszöbölve a holttereket és a belőlük eredő baleseteket.

Transparent Bucket 2.0

A rendszer új változata – azaz a Transparent Bucket 2.0 – megtartotta az eredeti verzió minden előnyös jellemzőjét, viszont akadályérzékelő és akadályfelismerő funkciókkal is kiegészült. Az akadályérzékelő szintén a mesterséges intelligenciát hívja segítségül, és egy nagy vörös felkiáltójelet helyez a képernyőn az érzékelt tárgy közepére, hogy felhívja a gépkezelő figyelmét a veszélyre.

Experience Zone – A Develon standján elkülönített Experience Zone kiállítás a különleges technológiák igazi kavalkádjáról szól majd. A még teljesebb élmény érdekében a cég vezetett túrák keretében tervezi végigkalauzolni az érdeklődőket a zónán, ahol páratlan digitális élményt nyújtva mutatják be a jövő technológiáit és a kapcsolódó fejlesztéseket a Develon szakembereinek közreműködésével. A kiállítás interaktív elemei mellett a látogatók számos különleges fotót készíthetnek majd, és lehetőségük lesz kipróbálni egy újgenerációs „-9” sorozatú modell fülkéjét is.

Az Experience Zone attrakciói közt ott lesznek a radaros és E-Stop technológiák (utóbbi akadály esetén képes automatikusan megállítani a gépet), illetve az ALA (Advanced Lift Assist) rendszer, melyek hatalmas előrelépést jelentenek munkabiztonsági vonalon. Ezzel párhuzamosan a megbízhatóságot és rendelkezésre állást középpontba állító PHM (Prognostics & Health Management) és Uptime Center úttörő technológiákat használ a különféle alkatrészek és az olaj jellemzőinek felügyeletéhez és az építőgépek állapotának nyomon követéséhez; míg a My Develon digitális felület az adott gépekhez és felhasználókhoz kapcsolódó adatok alapján javasol szervizszolgáltatásokat a munkagépek teljes életciklusa alatt.

Zéró emisszió / Alternatív hajtások

A Develon első nagy sorozatban gyártott elektromos kotrója, vagyis a fülkés változatú DX20ZE-7 minikotró mellett ott lesz az ugyancsak villanymotoros, de vadonatúj DX23E-7 is. A tágas fülkével szerelt modell piaci bevezetésére várhatóan még idén sor kerül. A hajtáshoz szükséges energia tárolásáért egy házon belül fejlesztett 32 kWh (felárért 40 kWh) kapacitású akkucsomag felel, míg az elektromos rendszereket és más alkatrészeket kifejezetten zord körülmények közt végzett munkákra szabták.

DX20ZE-7

A Develon standjáról nem hiányozhat a még fejlesztés alatt álló, akkumulátoros elektromos 14WRE BEV sem. A 14 tonnás gumikerekes kotrót elsősorban városi környezetben végzett munkákra szánja a gyártó, aki a tervek szerint egész termékcsaládot hozna létre különféle akkumulátoros elektromos gépekből.

14WRE BEV

A 14WRE BEV fejlesztésével a cél nem más, mint piacra dobni a világ első közepes méretű gumikerekes kotróját, ami egyetlen feltöltéssel több mint 8 órát dolgozhat, és ezzel tökéletes alternatívája lehet a hagyományos, dízelmotoros modelleknek. A tervezéskor fontos szempont volt, hogy az akkucsomag feltöltése után a kotró bármilyen további megkötés (például napközbeni rátöltés) nélkül végigdolgozhasson egy teljes munkanapot, a beszerelt akku méretét pedig e célhoz igazítva választották meg.

Bővülő termékcsaládok

A Develon várhatóan kiállít egy sor egyéb új gépet is, melyekkel a jelenlegi szériákat bővíti, illetve a meglévő modelleket frissíti új funkciókkal. Példának okáért a statikus kiállításon jelentős területet szentelnek a cég speciális rendeltetésű gépeinek, amik első ízben lesznek láthatók a Baumán. Ide tartozik többek közt az új, 27,5 tonnás DX270WMH-7 anyagmozgató, mely képes megbirkózni a legnehezebb anyagmozgatási, válogatási feladatokkal különféle ipari alkalmazásokban.

DX270WMH-7

Mellette okvetlenül említést érdemel a kifejezetten járművek szétbontására konfigurált, így az ehhez passzoló speciális szerelékkel kínált DX235LCR-7 is. A 20 tonnás forgókotrón alapuló gép a bontandó gépkocsikat megfogva rövid idő alatt képes elvégezni a teljes bontást, lehetővé téve az értékes anyagok újrahasznosítását.

DX235LCR-7

Szintén a speciális feladatkörű gépek sorát gyarapítja a Develon bontó-kotró családjának legújabb tagja, azaz a 22,5 tonnás DX140RDM-7. Hasonlóan a 31 és 71 tonna közti három nagyobb testvéréhez, a DX140RDM-7 is többféle kiépítésben vásárolható meg, vagyis testre szabott megoldást kínál az ügyfelek számára a megvalósítandó projektekhez illeszkedve.

DX140RDM-7

További bővítések a termékpalettán

Itt azonban nem ér véget a Develon meglévő szériáit bővítő vagy új fejlesztéseket felvonultató modellek sora. Ide sorolhatjuk a DX25Z-7 minikotrót, ami újdonságként csökkentett tömegű változatban is megvásárolható, lehetővé téve a szállítási és üzemeltetési költségek mérséklését.

A cég standján megtekinthető lesz a DX165W-7K és DX190W-7K modellek duója, melyekkel a Develon többféle új széria- és extra felszerelést mutat be gumikerekes kotróihoz kapcsolódóan. Hasonló célból, elsődlegesen az új funkciók és opciók szemléltetése okán állítják ki a díjnyertes DL-7 homlokrakodó-családhoz tartozó DL220-7 típust is.

DL220-7

A 3748 m²-es FM714/1 standon a Develon összességében több mint 20 gépet mutat be. Élő bemutató műsor naponta ötször fut.  

Develon sajtóelőzetes. Fotók: Develon

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Építőgép-gyártók újdonságai: Caterpillar minirakodók, Komatsu gumikerekes homlokrakodók, Develon termékbemutató.

Év végi lapszámunkban visszatekintünk az építőgép-gyártó szektor globális helyzetére. Ezt a legjobban a KHL Group által összeállított Yellow Table lista alapján tehetjük meg.

Az ÉBSZ GÉPSHOW 2024 építőipari kiállítás és munkagép-show sikeresen zárta kapuit. A rendezvény sikere az építőipari ágazat nehézségei közepette nagy eredménynek számít.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©