Gázvezeték-építési körkép
2014. szeptember 04.
Ukrajna és Moldova is nagyot lépet az elmúlt napokban a gázpiacuk az orosz importól történő elmozdítása ügyében, de Oroszország sem csak nyugatra fog gázt szállítani a jövöben. Gázvezeték-építési körkép.
Moldova - Románia
Felavatták a moldovai Ungheni és a romániai Jászvásár (Iasi) között épült gázvezetéket szerdán, a Moldovai Köztársaság függetlenségi nyilatkozatának ünnepén. A volt szovjet tagköztársaság földgázszükségletét eddig több mint 90 százalékban orosz importból fedezte, így az Ungheni-Jászvásár gázvezeték üzembe helyezése csökkenti az ország energetikai kiszolgáltatottságát. A gázvezeték maximális áteresztő kapacitása elérheti az évi másfél milliárd köbmétert, így akár Moldova teljes földgáz-szükségletét fedezheti román importból. Egyelőre azonban csak Ungheni térségének (néhány tízezer háztartás) román gázzal való ellátásra adottak a technikai feltételek.
A moldovai román gázvezeték építését Chisinau felé folytatják, hogy valós alternatívát teremtsenek az orosz Gazprom részleges tulajdonában lévő jelenlegi hálózattal szemben. A 42 kilométeres gázvezeték 26 millió eurós költséggel épült, ebből 7 millió az európai uniós támogatás, a többi Románia hozzájárulása. A szerdai avatóünnepségen Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiapolitikáért felelős tagja is részt vett.
Moldova júniusban kötött társulási egyezményt az EU-val, amelyet a tagországok között elsőként Románia ratifikált, ezzel is jelezve, mennyire fontos számára Moldova európai integrációja. A két ország további területen is szorosabbra fűzné a kapcsolatát, két éven belül moldovai és a román villamosenergia-hálózatot is szeretnék összekötni.
Hivatalos személy egy szivattyúállomás előtt a romániai Jászvásár (Iasi) és a moldovai Ungheni közötti földgázvezeték avatóünnepségén a moldovai Ungheni járásban fekvő Zagarancea faluban 2014. augusztus 27-én (MT)
Ukrajna - Szlovákia
A kelet-szlovákiai Nagykapos kompresszorállomása 2014. szeptember 2-án. Az állomáson ünnepélyesen üzembe helyezték a Szlovákiát Ukrajnával összekötő földgázvezetéket, amelyen oroszországi földgázt szállítanak Ukrajnába (MTI)
Oroszország - Kína
Elkezdődhet a Szibéria Ereje nevű orosz-kínai gázvezeték építése, miután azt Vlagyimir Putyin orosz államfő a kínai kormány vezető tisztviselői jelenlétében ünnepélyesen elindította hétfőn a nyugat-szibériai Jakutföldön.
A mintegy 4 ezer kilométer hosszú, Jakutföldről az orosz távol-keleti Habarovszkon keresztül Vlagyivosztokig, illetve az Irkutszki területtől Jakutföldig húzódó - orosz közlés szerint várhatóan 770 milliárd rubelba (csaknem 5 ezer milliárd forint) kerülő - vezetéken keresztül évente 61 milliárd köbméter orosz földgázt terveznek továbbítani Ázsiába és a csendes-óceáni térségbe a jakutföldi és irkutszki gázmezőkről.
Az első két cső összeforrasztásával útnak indították újra az építkezést, a vezeték első szakaszának kiindulópontján, a nyugat-szibériai Usz-Hatin nevű településen. Az új szállítási útvonalnak köszönhetően jelentősen megerősödhet Oroszország együttműködése az ázsiai és csendes-óceáni térség államaival, ezen belül Kínával.
A gázvezeték-építés jelenleg a legnagyobbnak számít a világon ,l a tervek szerint 2019-től indulnak el a gázszállítások. A Szibéria Ereje (Szila Szibiri) nevű csővezetékrendszer már a második szárazföldi gázszállítási útvonal lesz, amely Oroszországot és Kínát összeköti.Oroszország és Kína május 21-én írta alá a 30 évre szóló földgázszállítási szerződést. Az üzlet több mint 400 milliárd dollár (mintegy 96 ezer milliárd forint) értékű, és amint beüzemelik a vezetéket, évi 38 milliárd köbméter orosz földgázt szállítanak Kínába. Május 23-án a Gazprom előzetes megállapodást kötött kínai partnerével, miszerint a Kínai Állami Kőolaj-, és Gázipari Vállalat (CNPC) 25 milliárd dollár előleget fizet az orosz földgázért. Az összeget minden bizonnyal a gázvezeték orosz szakaszának építésére fordítják.
Vlagyimir Putyin aláír - az orosz elnök ráírja nevét egy gázcsőre az Oroszországot Kínával összekötő új, orosz-kínai gázvezeték, a Szibéria Ereje építésének ünnepélyes megkezdésén a szibériai Jakutföldön fekvő Usz-Hatin falu közelében 2014. szeptember 1-jén (MTI)
Forrás: MTI
Fotó: MTI, Moldova - Románia: EPA/Dumitru Doru, Ukrajna - Szlovákia: EPA/Filip Singer, Oroszország - Kína: RIA Novosztyi/Alekszej Nyikolszkij
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?