Neves európai díjat kapott a Zeneakadémia felújítása
2015. június 11.
Europa Nostra-nagydíjat nyert a kulturális örökség megőrzésének kategóriájában a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem csütörtökön Oslóban a Zeneakadémia felújításáért.
A gálán a Zeneakadémia mellett a spanyolországi ananai Só-völgyet és a törökországi Diyarbakirban lévő Szent Giragos örmény templomot tüntették ki ebben a kategóriában.
A zsűri a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri épületének felújítását a legjobb helyreállítási gyakorlatok kiemelkedő példájaként értékelte áprilisban, amikor bejelentették a kategória kitüntetettjeit, amelyek közül a nagydíjasokat kiválasztották. Az összegzés szerint a Zeneakadémia felújítása egyáltalán nem volt egyszerű feladat, mert a szükséges új technológiákat az értékes korabeli környezetbe kellett behelyezni. A zsűri szerint az eredmény kimagasló lett.
Az Europa Nostra-díjat a kulturális örökség megőrzése és helyreállítása mellett a kulturális örökséggel kapcsolatos kutatás és digitalizáció, a kulturális örökség iránti példamutató, elkötelezett szolgálat, valamint az oktatás, képzés, tudatosság növelése kategóriákban ítélik oda.
A megújult Zeneakadémia épülete a VI. kerületi Liszt Ferenc téren a megnyitó napján, 2013. október 21-én (MTI)
Az Európai Unió Kulturális Öröksége díjat az EU Kreatív Európa programjában részt vevő 15 államba tartozó 28 nyertesnek adták át az oslói Városházán megrendezett ünnepségen, amelyen részt vett Haakon norvég koronaherceg, társ-vendéglátóként pedig Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai sportügyi biztosa is.
Az Europa Nostra-díjat 2002-ben hirdette meg az Európai Bizottság az Europa Nostra szervezettel partnerségben. A díj az örökségi értékek megőrzésével, helyreállításával, kezelésével, kutatásával, a vele kapcsolatos oktatással és képzéssel foglalkozó legjobb gyakorlatokat, példákat ismeri el és mutatja fel. Az az elmúlt 13 évben összesen 415 örökséggel kapcsolatos kiemelkedő teljesítmény nyert elismerést.
A díjjal kapcsolatos felhívásra minden évben Európa egészéből érkeznek pályázatok, amelyeket aztán független szakértőkből álló zsűrik bírálnak el és választják ki a nyerteseket a négy kategóriában. A díjazottak plakettet vagy trófeát kapnak, a hét fődíjas egyenként 10 000 euró pénzjutalomban is részesül.
Fotó: MTI, Illyés Tibor
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?