Ősszel kezdik a szegedi lézerközpont építését
2013. július 09.
2015 nyarára kell elkészülnie a szegedi lézerközpont első ütemének a tervek szerint. A beruházást idén ősszel kezdik.
A nagyberuházás első fázisában a kutatóközpont épülete és a lézertechnológia egy része készül el, erre 37 milliárd forint fordítható, 85 százalékban uniós, 15 százalékban hazai forrásból - mondta az ügyvezető igazgató a tudományos fejlesztésről tartott lakossági fórumon. A következő uniós költségvetési ciklusban további 24,3 milliárd forintot szánnak a központban a speciális kutatóberendezések kialakítására. A beruházás második fázisának befejezése 2018-ra várható.
A 24 400 négyzetméter alapterületű kutatóközpontot jól megközelíthető helyen, az M5-ös és az M43-as autópálya csomópontjához közel, a városközponttól öt kilométerre lévő 16 hektáros területen építik föl. A beruházó ELI-HU Nonprofit Kft. a kivitelezési és mérnöki munkára már kiírták a közbeszerzési tendert, és néhány napon belül megjelenhet a lézerberendezésekre vonatkozó felhívás is. Az épületnek rendkívül szigorú rezgésvédelmi előírásoknak kell megfelelnie.
Az ÁKA Konzorcium látványterve a szegedi lézerközpontról (MTI)A tervek szerint 2016 év elejétől elkezdődhetnek a kutatások, miközben folytatódik a projekt második fázisának megvalósítása, amelynek eredményeképpen 2018-tól még speciálisabb paraméterekkel rendelkező lézertechnológia biztosít majd kutatási lehetőséget a nemzetközi kutatóközönség számára.
Forrás: MTI, Eli-hu.hu (A képek forrása az MTI, Fotó: Áka Konzorcium)Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?