Új alagutat fúrnak a szennyvízcsatornának a Duna alatt Budapesten
2014. november 03.
A metróépítéseknél is használt csúcstechnológiával épül szennyvízvezeték a Duna alatt. A több mint 34 milliárd forint összköltségvetésű beruházásnak köszönhetően jelentősen tisztább lesz a folyó vize.
A fővárosi kerületek közül egyedüliként már csak Budafok-Tétény szennyvize ömlött eddig kezeletlenül a Dunába. Ez az áldatlan állapot rövidesen megszűnik: teljessé válik a dél-budai főművi rendszer, mely a XXII. kerület szennyvizét a csepeli Központi Szennyvíztisztító Telepre továbbítja. A beruházás az európai uniós támogatással megvalósuló Budapest Komplex Integrált Szennyvízelvezetése (BKISZ) Projekt részeként valósul meg.
Alagútépítés
A XXII. kerület szennyvizét a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepre a Duna alatt épülő nyomóvezeték-pár juttatja majd el. A kivitelezés során csúcstechnológiát alkalmaznak: egy közel 1,8 méter átmérőjű fúrópajzzsal alagútat fúrnak a talajba 21 méteres mélységben - mintegy 6 méterrel a folyómeder alatt. Ezalatt a pajzs mögött folyamatosan egy speciális sajtoló-berendezéssel ebbe a járatba tolják be a nagyjából másfél méter átmérőjű vasbeton csőszelvényeket. Ez az ún. védőcső ad majd helyet a két darab, egyenként közel 60 centiméter átmérőjű nyomóvezetéknek.
A fúrópajzs október végén indult el a budafoki Gyár utcában létesített indítóaknából. A közel 620 méter hosszú folyómeder alatti szakaszt a tervek szerint 7-8 hét alatt fúrja át a berendezés, és érkezik meg a csepeli oldali fogadóaknába. A fúrópajzs naponta mintegy 15 métert halad előre. A kivitelezés egy nagyon kifinomult, csúcstechnológiás műszaki folyamat, ahol az egyik legnagyobb kihívást a talajmechanikai viszonyokhoz jelentik.
A fúrópajzs
Később Budaörs is bekapcsolódik
Az épülő Duna alatti csatornaszakasz a dél-budai főművi rendszer része, melynek köszönhetően a XXII. kerület, későbbiekben Budaörs szennyvizét is a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepre vezetik át. Budafok szennyvize eddig tisztítatlanul ömlött a folyóba, ami jelentős terhelést jelentett az élővíznek. A kerület eddig csatornázatlan részeinek szennyvízproblémája szintén megoldódik a BKISZ beruházásban: több mint 34 kilométernyi lakossági csatorna is épül, ezzel közel 1500 család inthet végleg búcsút a kényelmetlen szippantásnak.
A későbbiekben Budaörs szennyvizét is ugyanez a rendszer juttatja majd át a csepeli szennyvíztisztítóba. Ez sokkal gazdaságosabb alternatívát jelent az elavult budaörsi tisztítótelep korszerűsítésénél.
A projekt
A tavaly szeptemberben indult fejlesztésnek köszönhetően jövő év végéig 240 kilométernyi szennyvízcsatorna épül meg Budapest eddig ellátatlan területein, így a csatornázottság 96-ról 99%-ossá bővül. A főváros 16 kerületét és Budaörsöt érintő beruházás eredményeként összesen 42 ezer budapesti lakos élete válik komfortosabbá. A kivitelezés a BKISZ Projekt részeként, a Fővárosi Önkormányzat beruházásában valósul meg.
Az indítóakna budafoki Gyár utcában
Forrás: Budapest Komplex Integrált Szennyvízelvezetése Projekt
Fotó: Budapest Komplex Integrált Szennyvízelvezetése Projekt
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?