Aggódnak a cement- és betonipari szereplők
2023. augusztus 01.
A Magyar Cement- Beton és Mészipari Szövetség (CeMBeton) állásfoglalást tett közzé a Kormány július 17-én elfogadott rendelete kapcsán, melyben szén-dioxid kvóta adó bevezetéséről döntöttek. A sajtó részére elküldött nyilatkozatukban kiemelik, hogy a tranzakciós díj és a szén-dioxid kvóta adó együttesen katasztrofális hatással lesz a cement- és mésziparra, mivel éves szinten több milliárd forintos extra terhet jelent az iparág számára.
Kétféle teherről van szó. Az egyik egy tranzakciós díj, amelynek mértéke a tranzakcióval érintett, térítésmentesen kiosztott kibocsátási egységek értékének 10%-a. A másik a szén-dioxid kvóta adó, amelynek mértéke 40 EUR/tCO2-vel egyenértékű magyar forintnak megfelelő összeg. Az adót – függetlenül a július 17-i kihirdetéstől – visszamenőleges hatállyal 2023. január első napjától kezdődően kell megfizetnie az érintett vállalkozásoknak.
Harmadrészt a 2021 júliusában szintén rendeletben meghatározott kiegészítő bányajáradékot azóta is változatlan formában kell megfizetnie a belföldi cementipar szereplőinek.
Ugyanakkor a Magyarországra behozott cementtermékekre ilyen terhek nem vonatkoznak, így azok jelentős versenyelőnyhöz jutnak a magyar piacon.
Közleményükben hangsúlyozzák, hogy mind a hazai, mind az európai cementipar fő törekvése a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentése, és a szén-dioxid-semlegesség elérése 2050-re. A Kormányrendelet nemcsak a kibocsátás csökkentést célzó beruházásokat veszélyezteti, hanem az alaptevékenység, a termelés válik veszélyeztetetté, lehetetlenül el - áll a Szövetség közleményében.
A Magyar Cement- Beton és Mészipari Szövetség sajtóközleménye, 2023. 07. 27.
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?