Felpörgetnék a bérlakásépítést
2015. január 05.
A Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület és a Lakásvásár Média Csoport is állami bérlakásépítést sürget. A Jobbik szerint 50 milliárdból már lehetne ilyen programot indítani. Év eleji bérlakásépítési körkép.
A két szakmai szervezet elnöke szerint bérlakásépítés segítené fiatalok életkezdését és a szociálisan hátrányos családok lakhatásának megoldását. Számításuk szerint évi 5 ezer ilyen lakás építése már kedvezően hatna az építőiparra, hiszen az ágazat szereplői ennyi munkával eleve számolhatnának. A szervezetek kidolgozták azt is, hogy uniós támogatással, és az EU fejlesztési bankjától felvett alacsony kamatozású hitellel, miként lehet beindítani egy bérlakás programot. Az államnak a lakhatási életpálya modell kialakításában is szerepet szánnak. A fiatalok bérlakásban kezdenék az életüket, ezt váltanák át később saját tulajdonban lévő új-, vagy használt lakásra.
Azz állami szerepvállalást leginkább a forráshiány akadályozza. Például az évi 5 ezer bérlakáshoz 40 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás és egy másik, ugyanekkora összegű kedvezményes hitel kellene. A szakemberek szerint viszont a hitelt a havi és négyzetméterenkénti 1000 forintos lakbérből már vissza lehetne fizetni. Az állami támogatást pedig csaknem fedezné az építési költség 30-40 százalékára rúgó adó- és járulékbevétel, amelyhez építés nélkül nem jut hozzá az állam.
A tervek már megvannak (illusztráció)
A helyzet
A szakértők szerint a jelenlegi hazai 4,4 millió lakásból félmillió megérett az azonnali bontásra, további félmilliót nem lakás célra használnak, egy újabb félmillió pedig üresen áll, miközben a teljes állomány 70 százaléka is felújításra szorul. Az évi 43-44 ezer új lakás építése - sem jelentene összességében több lakást, mivel a szinte lakhatatlanokat le kell bontani.
Fotó: Thinkstockphotos.com
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?