Hazai energetikai hírek

Idén is meghaladta az 1000 megawattot az új naperőművi kapacitás itthon, befejeződtek a szivattyús energiatározó létesítésének lehetőségét vizsgáló kutatófúrások.

2024. szeptember 13.

Magyarország leghatékonyabb naperőművét adták át Szilhalmon

Az idén két fokkal melegedett Magyarország átlaghőmérséklete, ez példa nélküli és azt üzeni: a világ megváltozott, ehhez alkalmazkodni kell, többek között új zöldenergia-termelő létesítményekkel - jelentette ki az energiaügyi miniszter a Solar Markt Csoport naperőművének szeptember 10-én tartott átadásán, Szihalom határában.

Lantos Csaba kiemelte: fontos, hogy a fejlesztések innovatívak legyenek, ez teremti meg az ellátás biztonságát és biztosítja a beruházások megtérülését. A szihalmi fejlesztés innovatív technológiáknak köszönhetően Magyarország leghatékonyabb naperőműve, kapacitáskihasználtsága a megszokott 15-17 százalékkal szemben 20 százalék feletti.

A tárcavezető bejelentette: a beruházással már az idén is meghaladta az 1000 megawattot az új naperőművi kapacitás, az összkapacitás 7000 megawatt fölé nőtt. Kedvező időjárási viszonyok között ez önmagában is képes fedezni az ország áramszükségletét. Ezzel Magyarország Chile és Görögország után a harmadik a világon - mondta.

A most létesült erőmű 45 ezer háztartás igényét képes kielégíteni - mondta hozzátéve, hogy a projekt részeként 3 milliárd forintból megépült egy elektromos alállomás, amely a későbbiekben további zöldenergia-termelő létesítmények csatlakoztatását, azaz a jelenlegi beruházás fejlesztését is lehetővé teszi.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter, Katona Bence, a Hiventures vezérigazgatója, Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója, Mécs Imre, a Green Cloud társtulajdonosa, a Solar Markt elnöke és Bóta József Sándor polgármester (b-j) a Solar Markt Csoport naperőművének átadásán Szihalom határában 2024. szeptember 10-én.

Befejeződtek a szivattyús energiatározó létesítésének lehetőségét vizsgáló kutatófúrások

A nyár végére befejeződtek a szivattyús energiatározó létesítésének lehetőségét vizsgáló kutatófúrások Borsod és Heves vármegyékben - közölte az Energiaügyi Minisztérium szeptember 9-ei Facebook-bejegyzésében. Kiemelik: a jövő a zöldenergiáé, Magyarország élenjáró szerepre törekszik a tiszta forrásból megtermelt energia termelésében és tárolásában.

Az időjárásfüggő megújulók természetes teljesítményingadozásának kiegyensúlyozására számos országban alkalmaznak szivattyús-tározós erőműveket. Hazánkban is időről időre felmerül egy hasonló fejlesztés terve, de több évtized után idén először készül próbafúrásokon alapuló, részletes megvalósíthatósági tanulmány az energetikai szempontból indokolt beruházásról.

Augusztus végén befejeződtek a tavasz óta tartó fúrási munkálatok és felszíni geofizikai mérések Borsod és Heves vármegyékben. Az elvégzett terepmunkák hasznos műszaki-tudományos alapinformációkat szolgáltatnak az előzetes vizsgálati dokumentáció összeállításához - közölték. Felidézik, hogy Magyarországon lendületesen bővülnek a naperőművi kapacitások, tavaly a napenergia aránya a világon a harmadik, Európában a második legmagasabb volt az áramtermelésben.

Az időjárásfüggő rendszerek működtetése úgy hangolható össze hatékonyan a felhasználással, ha megoldást találunk a környezetkímélő módon előállított áram eltárolására. Világszerte bevált eszközként erre használják a szivattyús energiatározókat (SZET), amelyek eltérő szinteken kiépített és csővezetékkel összekapcsolt tározókból állnak. A pillanatnyi szükségleten felüli energiamennyiséggel az alacsonyabban fekvő tározóból a felsőbe szivattyúzható fel a víztömeg. Visszaeresztésével turbina és generátor hajtható meg, így a fogyasztási igényekhez igazodva olcsón és tisztán nyerhető újra villamos energia - írták.

A szivattyús energiatározó élettartalma hosszú, működési költségei alacsonyak. Üzemeltetése semmiféle károsanyag-kibocsátással nem jár, ám nagyban megkönnyíti az időjárásfüggő kapacitások rendszerbe illesztését. A zöldenergia termelése és tárolása hozzájárul az energiafüggetlenség erősítéséhez, növeli a családok és vállalkozások ellátásának biztonságát - közölte a tárca.

A tájékoztatás szerint elmúlt hónapokban két helyszínen, a Heves vármegyei Markaz térségében és a borsodi Nagybarca-Sajóivánka-Vadna községek szomszédságában zajlottak a talaj teherbíró-képességének felmérésére alkalmas kutatófúrások, felszíni geofizikai mérések.

A kutatási tevékenységet a lehető legkisebb területre szorítkozva, az érintett erdőrészek, szántók és rétek élővilágának minimális bolygatásával, a lehető legrövidebb idő alatt végezték. A gépek a fúrási pontok mindegyikét meglévő erdei és mezőgazdasági utakon közelítették meg.

A munkák befejezése után megtörtént a fúrási területek helyreállítása. A magmintákat talaj- és kőzetmechanikai, kémiai laboratóriumi elemzéseknek vetik alá, ezek eredménye beépül az idén benyújtandó részletes megvalósíthatósági dokumentációba - olvasható a tájékoztatásban.

Forrás: MTI

Fotó: MTI/Vajda János

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Építőgép gyártók hazai pályán mutatják be legújabb termékeiket és szolgáltatásaikat a forgalmazóknak, a sajtónak.

Gréderek: amit ezekről a monstrumokról tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.

A lakáspiac és az építőipar első féléves teljesítménye az MNB és az ÉVOSZ adatai alapján.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©