Hazai energetikai hírek
2022. július 01.
Napelempark épül a debreceni repülőtér mellett
Az MVM Csoport növeli a megújuló energiaforrásokat hasznosító erőművi portfólióját: megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. egy 28,8 megawatt beépített teljesítményű fotovoltaikus kiserőművet - napelemparkot - épít Debrecenben - jelentették be a város és a cég vezetői június utolsó napjaiban, miután a helyi repülőtér melletti déli ipari övezetben elhelyezték a beruházás alapkövét.
Papp László, Debrecen polgármestere azt mondta, a beruházás a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM), az MVM és a város együttműködésében valósul meg. Az önkormányzat 52 hektáros területet biztosított a napelempark felépítéséhez a legnagyobb, 710 hektáros ipari parkjában.
Kitért rá, hogy 2015 óta megtízszereződött az ipari parkok területe a városban, amely ma már meghaladja az 1500 hektárt. Sok beruházó extrém energiaigénye miatt folyamatos az áramfejlesztés a térségben.
A város is sokat tesz a fenntarthatóságért: 2014 óta 29 beruházás során történt energetikai korszerűsítés 7,3 milliárd forint értékben - mondta Papp László. Hozzátette: kiemelt céljuk a város zöld és fenntartható módon történő fejlesztése, ezért indították el a tízezer fa ültetését célzó programot, a zöld város programot, és csatlakoztak a Zöld busz programhoz. Utóbbi részeként 12 elektromos autóbusz már megérkezett Debrecenbe.
Kiss Csaba, az MVM Csoport termelési vezérigazgató-helyettese jelezte: a 11,5 milliárd forintos beruházáshoz 4,3 milliárd forint európai uniós forrást nyertek el a Környezeti és energetikai hatékonysági operatív program (Kehop) egyik pályázatán
A debreceni fotovoltaikus kiserőmű közel 15 ezer háztartás éves villamosenergia-szükségletét fedező villamosenergiát tud majd megtermelni. A beruházás eredményeként az üvegházhatást okozó gázok mennyisége évente mintegy 33 ezer tonnával csökken - fűzte hozzá a vezérigazgató.
Kiss Csaba azt mondta, 53 ezer napelemet helyeznek el a debreceni repülőtér déli oldalán épülő napelemparkban, amely 2022 októberétől már energiát fog termelni.
A napelempark alapkőletétele
Összekapcsolódott a magyar és a szlovén villamosenergia-rendszer
Létrejött az összeköttetés a magyar és a szlovén villamosenergia-rendszerek között csütörtökön, a tervezett időpontban - adta hírül a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. június utolsó napjaiban.
A vállalat felidézte: már a kilencvenes évek közepén tárgyalások kezdődtek egy magyar-horvát-szlovén, 400 kV-os távvezetéki összeköttetés kiépítéséről, amelynek utolsó fázisa volt a Cirkovce-Pince távvezeték megépítése. Szlovénia az utolsó olyan szomszédos ország, amellyel eddig nem volt távvezetéki összeköttetése Magyarországnak.
Magyar oldalon már az ezredfordulót megelőzően elkészült a Hévíz és a szlovén-horvát-magyar hármashatár közötti, kétrendszerű vezeték, még az MVM, az átviteli hálózat akkori tulajdonosának beruházásában. Ennek részeként a magyarországi oldalon, a majdani szlovén távvezetékhez már eleve megépült egy 5 kilométeres elágazás Szlovénia felé, lehetőséget teremtve a későbbi csatlakozásra. Ehhez kapcsolódott hozzá most a szlovén rendszer.
A távvezeték csütörtökön üzembe került, a tesztelés és a próbaüzem folyamatban van. Piaci szempontból a rendszerösszekötő vezeték 2022. július 6-tól lesz része a határkeresztező kapacitásszámítási folyamatnak.
A távvezeték-építés a szlovén oldalon 2020 augusztusától 2022 júniusáig zajlott. A projekttel kapcsolatos kiegészítő munkálatok jelenleg is folyamatban vannak.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal közleményében Horváth Péter János, a hivatal elnöke hangsúlyozta: az új határkeresztező vezeték üzembe helyezésével újabb mérföldkőhöz ért a magyar villamosenergia-rendszer fejlesztése, mivel az új rendszerösszekötővel Magyarország minden szomszédjával megteremtette villamosenergia-hálózata összekapcsolását.
A magyar és a szlovén villamosenergia-átviteli hálózatot összekötő Hévíz-Cirkovce 400 kV-os határkeresztező távvezeték részben uniós finanszírozással valósult meg, kiemelt uniós státuszt élvező közös érdekű projektként.
Hamarosan megindul a kereskedelmi forgalom is, ami további lehetőségeket biztosít a gyorsan növekedő, időjárásfüggő megújuló energiatermelés számára, valamint az ellátásbiztonságot is erősíti - tette hozzá a MEKH elnöke.
Forrás: MTI
Fotó: Pixabay.com, Dehir.hu/Kandert Szabolcs
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?