Hazai energetikai hírek
2023. december 18.
Az MVM csoport megvásárolja Magyarország egyik legnagyobb naperőművét
Jelentősen bővíti napelemes erőművi portfólióját az MVM csoport, a december 7-én lezárult tranzakció értelmében a megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. megvásárolja a CMC, a Genertec International csoport tagjának fejlesztésében épült és tulajdonában lévő kaposvári 100 MWe beépített kapacitású napelemes erőművet, amely Magyarország egyik legnagyobb fotovoltaikus erőműve - adta hírül a vállalat december 8-án.
A közlemény szerint a kaposvári napelemes erőmű megvásárlásával az MVM csoport nagy mértékben hozzájárul megújuló energiatermelési stratégiája megvalósításához, dekarbonizációs célkitűzéseinek eléréséhez.
Az MVM tulajdonába került napelemes rendszer évi átlagban mintegy 150 gigawattóra (GWh) villamos energiát tud megtermelni, ami több mint 35 000 háztartás éves villamosenergia-szükségletét fedezheti amellett, hogy éves szinten mintegy 140 000 tonnával csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása.
Az MVM csoport egyre bővülő megújuló termelői kapacitásával nagyban hozzájárul az energiafüggetlenség elősegítéséhez és a zöld átmenet megvalósításához - írták a közleményben.
Új naperőművet épített az MVM Kecskeméten
Az MVM csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. új naperőművet épített Kecskeméten, a 9,7 milliárd forintos beruházást 41 százalékban európai uniós támogatásból, 59 százalékban saját forrásból finanszírozta a társaság - tette közzé az MVM december 6-án.
A közlemény szerint az MVM csoport középtávú stratégiájában kiemelten kezeli a megújuló energiaforrások hazai hasznosítását. A 23,8 MWp beépített teljesítményű napelemes erőmű hozzájárul Magyarország klímapolitikai célkitűzéseinek eléréséhez.
A beruházáshoz 4,025 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott az Európai Unió a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében.
A napelemes rendszer évi átlagban mintegy 99 687 gigajoule (GJ) villamos energiát tud megtermelni, ami több mint 12 ezer háztartás éves villamosenergia-szükségletét fedezheti amellett, hogy éves szinten mintegy 27 ezer tonnával csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása - ismertették.
Az Alteo bővíti szabályozási központját
Az Alteo összességében 5,5 milliárd forintos önerős beruházásban bővíti szabályozási központját, ennek keretében Sopronban és Győrben egy 8 megawatt(MW)/15 megawattóra (MWh) kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tárolót, valamint egy 3MW és egy 6MW villamos kapacitású gázmotort állítanak üzembe jövő év első felében a két helyszínen - adta hírüle az energetikai szolgáltató- és kereskedővállalat november végén.
Kiemelték, ezzel növelik a megújuló energiafelhasználás terjedésének támogatását is szolgáló szabályozási központjának kapacitását és rugalmasságát.
A közleményben felidézték, hogy néhány hónapja kezdte meg működését az Alteo első villamos fűtésű, 5MW-os kazánja, majd pedig néhány napja újabb két, 6-6MW-os villamos fűtésű kazánnal bővült a portfóliójuk. A vállalat most pedig újabb egységekkel erősíti szabályozási központját.
Részletezik, hogy a Győri Ipari Park területén egy 8MW/15MWh kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tárolót és egy 6MW villamos kapacitású gázmotort fognak üzembe állítani. A teljes mértékben önerőből finanszírozott, 4,5 milliárd forintos beruházáshoz megérkezett az építési engedély, a napokban már meg is kezdték a helyszíni kivitelezést, hogy 2024 második negyedévében mindkét eszköz működésbe léphessen.
Emellett a Soproni Erőmű területén telepítenek egy további gázmotort, amely 3MW villamos kapacitású és részt fog venni az erőmű hőfogyasztóinak ellátásában is. Az építési engedély megérkezését követően Sopronban is megkezdődött a helyszíni kivitelezés, a gázmotor a tervek szerint már a jövő év első negyedévében munkába áll egy 1 milliárd forintos, szintén önerőből finanszírozott beruházás révén - írják a közleményben.
ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója a közleményben úgy fogalmazott, céljuk a megújuló, időjárásfüggő energiaforrások terjedésének támogatása a villamosenergia-rendszerbe vitt szabályozható kapacitásokkal. A költséghatékonysági megfontolások mellett a két beruházás esetében a körforgásos gazdaság szempontjait is szem előtt tartották.
A vezérigazgató megerősítette, az energetika világára jellemző radikális átalakulásban továbbra is kiemelt jelentősége van a szabályozási energia szolgáltatásoknak azzal, hogy megkönnyítik és felgyorsítják a megújuló alapú energiatermelés térnyerését.
Forrás: MTI
Fotók: MVM, Alteo
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?