Hazai hírek
2021. június 11.
Elindult a Házgyár-program Miskolcon
Elindult a Belügyminisztérium társadalmi esélyteremtési főigazgatóságának (TEF) Házgyár-programja június elején Miskolcon. Az elemek gyártásával és a lakások felépítésével több száz hátrányos helyzetű ember juthat korszerű otthonhoz, s legalább ugyanennyi munkához is.
A TEF miskolci igazgatósága területén létrehozott házgyárban könnyűszerkezetes acélelemekből földszintes, 60 négyzetméter alapterületű lakóházak épülnek majd a felzárkózó települések hátrányos helyzetű családjainak. Az ilyen házak viszonylag gyorsan és költséghatékonyan építhetők fel.
Az első lakásokat Boldogkőújfalun adják át. A TEF 2020-ban kezdte el a felzárkózó települések munkahelyteremtő és foglalkoztatást elősegítő program előkészítését. Két célkitűzés volt: komfortos, életkezdést segítő bázist nyújtani a rászorulóknak, és emellett folyamatos munkát, biztos megélhetést adni a házak építőinek, a programban dolgozóknak, akik szintén ebből a célcsoportból kerülnek ki.
A miskolci beruházás 110 millió forint volt. Jelenleg heti 2 házszerkezet előszerelése készül el az üzemben, ez évi száz házszerkezet összeállítását teszi lehetővé. További összeszerelő üzemek létesítésével - az ország más részeiben - a kapacitás évi mintegy ezer házszerkezet gyártására bővíthető, a jelenlegi 13 fős foglalkoztatotti létszám pedig több mint százra bővülhet - olvasható a háttéranyagban.
Vasbetont kiváltó betonelemeket fejleszt egy hazai konzorcium
A vasbetont kiváltó előre gyártott betonelemek gyártási technológiáján dolgozik az Uvaterv Zrt., a Ferrobeton Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem alkotta a konzorcium – adták hírül május elején. Az 1,045 milliárd forint összköltségvetésű fejlesztéshez az a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal több mint 681 millió forint támogatást biztosított.
A két társaság az egyetemmel közös projektje során olyan betonelemeket akar készíteni, amelyekben a vasbetonnál alkalmazott acélbetétet nagy szilárdságú, nem korrodáló szálerősítésű polimer betétekkel helyettesítik. Ezek lehetnek szén- vagy akár üvegszálak is. Acél hiányában ugyanis lényegesen hosszabb élettartamú betonelemeket és szerkezeteket építhetnek, aminek további előnye a gazdaságosabb üzemeltetés, és az alacsonyabb költség a teljes életciklusra vetítve. A konzorcium az ehhez szükséges technológiát is meg akarja alkotni.
A 2018-ban indult projekt három szakaszból áll: az első részben már sikeresen létrehozták a vasbetont kiváltó előregyártott betonelemek prototípusát. Az újfajta betonelemekből hídgerendát építettek, amelyet laboratóriumban extrém körülmények között vizsgáltak. Az eredmények kiértékelése még zajlik, de az már kiderült, hogy a szénszállal készült betonelemekből összeállított hídgerenda a vasbetonnál jóval nagyobb terhelést bírt ki.
A projekt most tart a második szakaszában, ahol például csarnokokhoz használt tetőhéj szerkezeti elemek kialakításával foglalkoznak, a cél itt is a prototípus összeállítása. A harmadik fázisában pedig az egyetemen helyeznek majd üzembe egy 3D beton nyomtatót.
Novoszáth Tamás, az Uvaterv Zrt. irodavezetője szerint már világszerte zajlanak fejlesztések a vasbeton helyettesítésére. Azonban még nem ismertek pontosan a fejlesztési folyamatok és a szabályozás is hiányos. Fontos, hogy ezzel a projekttel Magyarország is felzárkózzon ebben a versenyben, hogy mire belföldön is megjelenik az igény ezekre az új betonelemekre, már elő tudják állítani.
Jelentősen nőtt a Praktiker forgalma tavaly
Jelentősen, a 2019-es 67,88 milliárd forintról 76,23 milliárd forintra nőtt a magyar tulajdonban lévő Praktiker forgalma tavaly. A barkácsáruház május végi tájékoztatása szerint a legintenzívebben a festékek és a kerttel kapcsolatos termékek forgalma nőtt.
A barkácsáruház úgy látja, hogy míg tavaly a korlátozások, az idén az Otthonfelújítási program miatt is nő a felújítási kedv Magyarországon.
A közleményben Karl-Heinz Keth ügyvezető igazgató elmondta, hogy a járvány kirobbanásakor egyértelműen megugrott a fertőtlenítéssel, személyes higiéniával és a takarítással kapcsolatos termékek iránti kereslet. A festékkategóriában is kimagasló értékesítési adatokat értek el 2020-ban, a lakosság széles körben kezdett lakásfelújításba a bezártság heteiben.
Hozzátette: emellett aki csak tehette, a kertekben töltötte a pandémiás heteket, ezért a kerttel kapcsolatos termékek iránt is megugrott a kereslet. Így például a zöldhulladék gyűjtésére alkalmas zsákok, az ültetéssel kapcsolatos termékkörök árucikkei (virágok, kerti szerszámok, virágföldek, balkonládák, virágkaspók, marhatrágyák és tápoldatok) is nagyon jól fogytak. A grill eszközök és faszén iránti kereslet például kimagaslónak bizonyult, de a napozóágyak forgalma is megduplázódott tavaly.
Az éves forgalom szempontjából az első 5 helyen továbbra is hagyományos barkácspiaci termékek szerepelnek, úgymint padlólapok, csemperagasztó, száraz beton, de igen előkelő helyet foglal el a fehér falfesték is - ismertette az igazgató a közleményben.
A Praktiker 20 áruházat és egy webshopot működtet Magyarországon, a webshop a fizetési forgalomnak már csaknem 10 százalékát adja. A Praktiker szerint 2020-ban a 14-ik legnagyobb forgalmú webáruház lett a GKI frissen kiadott listája alapján. A társaság 2020-ban a pécsi, Budapesten a Bécsi úti és a Váci úti áruházát újította fel, idén pedig a budapesti Mester utcai, a miskolci és szombathelyi áruházak modernizálására kerül sor több százmillió forint összegben.
A Praktiker áruházak a járványhullámok ellenére végig nyitva maradhattak, így leépítés vagy munkaidő-módosítás nem történt. A vállalat csaknem 1700 embernek ad munkát. A Praktiker piaci részesedése mintegy 32-33 százalék Magyarországon, a barkácslánc 340 beszállítóval dolgozik, ebből a magyar cégek aránya már 85 százalék.
A Duna House 289 millió forint adózott eredményt ért el az első negyedévben
Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport 289,4 millió forint konszolidált adózott eredményt ért el 2021 első negyedévében, ami 9 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, árbevétele 3 százalékkal 2,54 milliárd forintra nőtt - közölte a cég a Budapesti Értéktőzsde honlapján, május legvégén.
A jelentés szerint a csoport az első negyedévben jelentősen javította eredményességét, tisztított core EBITDA-ja (adó- és kamatfizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 471 millió forintot tett ki, 27 százalékkal meghaladva a tavalyi első negyedévit. A számviteli konszolidált EBITDA 433 millió forint volt, 18 százalékkal több a 2020. azonos időszakinál.
A növekedés motorja az első negyedévben az ingatlanközvetítő tevékenység volt, amelynek jutalékvolumene Magyarországon 30, Lengyelországban 60 százalékkal bővült a franchise és a saját irodás közvetítésben egyaránt. Magyarországon a lakóingatlanok piaca erős aktivitással kezdte az évet, részben az állami családtámogatási programoknak és a Covid-19 miatt átalakuló keresletnek köszönhető - írták.
Az ingatlanközvetítő hálózat jutalékbevételei (franchise) 36 százalékos éves növekedéssel 3,386 milliárd forintot értek el. A belföldi részesedés ebből 2,48 milliárd forint, a lengyelországi 816 millió forint volt, 93 millió forint pedig a csehországi tevékenységből származott. A saját tulajdonú irodák üzemeltetése 490 millió forint jutalékbevételt hozott, ami 37 százalékos növekedés.
A közvetített hitelek volumene 6 százalékkal 73,6 milliárd forintra nőtt a negyedévben, elsősorban a lengyelországi 8 százalékos bővülésnek köszönhetően. Magyarországon az erős kereslet ellenére stagnált a volumen az elhúzódó hiteligénylési folyamatok miatt, így itt a következő negyedévben várható bővülés.
A jelentés szerint a MyCity ingatlanfejlesztési üzletágon belül a Forest Hill projekt tovább csúszik a koronavírus-járvány, a munkaerőhiány, az építőanyag árak emelkedése és a nyersanyaghiány következtében. A Duna House-csoport 2020-ban 1,33 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami 24 százalékos növekedés az előző évhez képest, árbevétele 15 százalékkal 9,09 milliárd forintra nőtt.
Forrás: MTI
Fotók: MTI/Vajda János, Globalplaza.hu, Biztositomagazin.hu
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?