Kínai cég építi az etióp főváros HÉV-vonalát

Elkészült az Addisz-Abebába szánt első városi vasúti szerelvény az északkelet-kínai Csangcsunban. Kína most már a legnagyobb afrikai beruházó.

2014. szeptember 05.

Elkészült az Etiópia fővárosába szánt első városi vasúti szerelvény az északkelet-kínai Csangcsunban, hamarosan kiképzik az etióp vonatvezetőket és karbantartókat is.

A 475 millió dolláros (112,6 milliárd forint) projektben a 2400 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő Addisz-Abeba 41 zöld-fehér szerelvényt kap. A helyiérdekű vasúton maximális sebességük 70 kilométer lehet óránként, ablakaik védelmet nyújtanak az ultraibolya sugárzás ellen is. A vonatokat szintén a helyi időjáráshoz igazodva - lehetőség szerint - "árvízállóvá" is teszik. Az etióp fővárost hosszanti és keresztirányban átszelő vasút építésének fővállalkozója a China Railway Engineering Corporation. A kocsik gyártója, a China CNR Changchun Railway Vehicles tavaly novemberben kapta meg a megrendelést, amely az első számottevő afrikai szállítása.

Kína 1995 óta exportál városi vasúti szerelvényeket, elsősorban Brazíliába, Délkelet-Ázsiába és a Közel-Keletre, de Ausztráliában is futnak belőlük. 2004-ig a külföldi eladások nem voltak jelentősek, értékben épp csak megközelítették az 500 millió dollárt (118,6 milliárd forint). 2013-ban a megrendelések már 900 millió dollárra (213,4 milliárd forint) rúgtak, több mint 100 szerelvényt értékesítettek ekkor. Az összesen több milliárd dolláros értékű üzletből 100 millió dollárt (23,7 milliárd forint) tett ki az afrikai megrendelés. A CNR egyébként már az 1970-es évektől jelen van a fekete kontinensen, akkoriban mozdonyokat szállított a Tanzánia-Zambia vasúthoz.

Van hova fejlődni - Etiópia fővárosa, Addisz-Abeba madártávlatból (illusztráció)

Kínaiak Afrikában
 
A kínai szakemberek nagy lehetőséget látnak az afrikai piacban, különösen Dél-Afrikában, Kenyában, Nigériában és Zimbabwében, mivel ezek az országok fejlesztik a városi közlekedést. Helyiérdekű vasutak már vannak Algériában, Egyiptomban, Marokkóban és Tunéziában. Földalattija csak két afrikai fővárosnak, Kairónak és Algírnak van.
 
Kína 2009 óta már a legnagyobb kereskedelmi partnere az afrikai országoknak, megelőzve az Egyesült Államokat is. Míg a nyugati befektetők a korrupciót visszaszorítani és a rendet fenntartani képtelen központi kormányzat miatt panaszkodnak, addig Kína irdatlan mennyiségű pénzt fektet be ugyanezekbe az afrikai országokba. Kínának ugyanis hatalmas szüksége van az afrikai országok nyersenyagaira, Etiópia például az olajkészletei miatt fontos kereskedelmi partner.

Forrás: MTI, Ng.hu

Fotó: Thinkstockphotos.com

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Hét év után ismét megrendezik a legnagyobb hazai építőgép-kiállítást. Tekintsünk a múltba: hogyan és mikor kezdődött a Magyarországon forgalmazott építőipari gépek bemutatása?

Az ÉBSZ Kiállításokon a gépkezelő verseny mindig nagy attrakció. Nem lesz ez másként az idei Gépshow-on sem.

Négy évtized elég volt ahhoz, hogy Kína a semmiből a világ autóipari nagyhatalmává váljon. Összeállítás arról, hogyan hódítanak a világban és Magyarországon.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©