Ömlik a pénz a Balatonra
2019. január 03.
„Mintha nem lenne holnap – mindenki vásárolni akar” – számol be decemberi tapasztalatairól Katona Tamás, az OTP Ingatlanpont siófoki irodájának vezető értékesítési tanácsadója.
A dinamikus ingatlanfejlesztések nyomán a Balaton arculata is megváltozik: a korábban lesajnált Siófok-Szabadi-Sóstón például óriási apartman-együttesek épültek. Tavaly a Balaton-parti települések között itt adták ki a legtöbb építési engedélyt, összesen 363-at. Aki korábban vásárolt errefelé, most áldja az eszét, hogy milyen jó üzletet csinált, mert ma már jóval drágábban lehetne csak hasonló lakáshoz jutni. Eközben – a kivitelezési költségek drágulása miatt – az árak jelentősen emelkedtek. Errefelé az átlagos négyzetméterárak már 1 millió forint környékén járnak. A vásárlók zöme nem annyira saját használatra, mint inkább befektetési céllal vásárol.
Akad azonban egy-két olyan vevő, aki életvitelszerűen is ide költözik. Ezt könnyedén megteheti, mert távmunkában kellemesen lehet dolgozni, de autópályán Székesfehérvár vagy akár Budapest egy-másfél óra alatt elérhető. Ezek az otthonok már nem hasonlíthatók az egykori nyaralókhoz: liftes házakban összkomfortos lakások, intelligens – távolról, interneten vezérelhető – fűtő-hűtő rendszerekkel, magas energetikai követelményeket teljesítve készülnek, rendszerint tárolóval és önálló parkolóval.
A Balaton partján 43 település fekszik, de adottságaik értelemszerűen nem egyeznek, így az ingatlanáraik is eltérőek. A Balaton-parti települések négyzetméterenkénti átlagára 150 ezer és 500 ezer között szór, kilengések persze lehetnek és vannak is: medencés, panorámás luxusingatlanok több százmillióért is forognak, de nem ez a jellemző. Csopak, Lelle, Tihany, Füred számítanak a Balaton-part legfelkapottabb településeinek, ahol a négyzetméterenkénti átlagos 4-500 ezer forintos ingatlanárak a fővárosi árakat idézik. Sőt, Tihany Várhegyen van az ország egyik legdrágább utcája.
A NAV forgalmi adatai alapján készült friss OTP Lakóingatlan Értéktérkép 2017-ről 2018-ra a Fonyódi járásban összességében 40 százalékot meghaladó drágulást regisztrált, s közel hasonló ütemben nőttek a Marcali járás víz közeli árai is. Így az eddig kevésbé felkapott Keresztúron, Berényben, Szentgyörgyön, és a már eddig is közép árkategóriás Máriafürdőn is látványosan beindult a piac.
A Balaton-partot fűti az építési láz: a régebbi nyaralókat újítják fel, alakítják és bővítik, de emellett tavaly közel 1500 építési engedélyt adtak ki új létesítményekre csak a tóval határos településeken. Siófok után a legtöbbet, 180-at az egyre divatosabb (és drágább) Fonyódon, a már így is felkapott Lellén 140-et, valamint Almádiban és Keszthelyen százat-százat.
A megnövekedett igényekre az építőipar nem tud elég gyorsan reagálni és elegendő minőségi ingatlant építeni. A fejleszthető területek a Balaton-parton is gyorsan fogynak. Olyannyira, hogy nemrégiben egy 2000 négyzetméteres vízparti telek egy hónap alatt kelt el 285 millió forintért – licitáltak rá a vevők. Kevés ugyanis a jól beépíthető vízparti telek. Ugyancsak mostanában találtak jó áron gazdára olyan nagy értékű panziók és kereskedelmi szálláshelyek, vendéglátó egységek, amelyek alapos felújításra szorulnak, mielőtt megnyithatnák kapuikat a nyaralók előtt. Évek óta eladásra váró ingatlanok keltek el az idén. „Mindenre megjött a vevő” – mondja Katona Tamás, az OTP Ingatlanpont siófoki irodájának vezető értékesítési tanácsadója.
OTP Ingatlanpont Sajtóközlemény, 2019. 01. 03.
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?