Kompakt osztályozóval bővült a Kleemann termékkínálata
2024. május 21.
A nemrég bemutatott MOBISCREEN MSS 502(i) EVO a már jól ismert MOBISCREEN MSS 802(i) alá érkezett a Kleemann portfóliójába. Kompakt kialakításával az új modell alacsonyabb – maximum 350 tonna/óra – adagolókapacitáshoz ideális, azonban a nagy ráhagyással méretezett adagológarat, az 5,4 négyzetméternyi rostafelület és a széles kihordószalag továbbra is kitűnő anyagáramlást biztosítanak. A rugalmasság érdekében valamennyi szalag sebessége fokozatmentesen állítható, a két vagy három frakció közti váltás szintén egyszerű. A rostaház szögének tág határok (15,4-20 fok) közti állíthatósága lehetővé teszi a komoly kapacitást és a kiváló termékminőséget, de az osztályozóelemek széles választéka szintén ehhez járul hozzá. Legyen szó agyagos talajhoz passzoló fésűs rostákról vagy díszkő gyártásához alkalmas rácsokról, az elemek széles választékánál fogva a MOBISCREEN MSS 502(i) EVO mindig az adott feladatra szabható. Természetesen megoldható az elsődleges rosták vegyes alkalmazása is. Összességében elmondható tehát, hogy az új gép széleskörűen konfigurálható, így – akár önmagában, akár más Kleemann gépekkel kombinálva – a vásárlói igényekre szabható.
A már említett MOBISCREEN MSS 802(i) EVO felhasználóbarát üzemeltetési koncepciója az MSS 502(i) EVO osztályozóba is leszivárgott. Ennek éppúgy szerves része a termelés gyors és könnyű beindítását szolgáló automata üzemmód, mint a mobil kezelőegység, a külön rendelhető távvezérlés, illetve a hatékonyabb tervezést és teljesítményelemzést támogató telemetriarendszer. Köszönhetően a LED-es munkalámpáknak (melyen felül prémium világításcsomag is vásárolható felár ellenében), minden esetben jól látható a gépen átfolyó anyag útja. Szintén lényeges, hogy ergonomikus hozzáférés nyílik valamennyi rostához és karbantartás szempontjából fontos alkatrészhez, ami növeli az üzembiztonságot, csökkenti az állásidőt.
A kompakt szállítási méreteknek és a fokozatmentesen szabályozható menetsebességnek köszönhetően az osztályozógép viszonylag könnyen mozgatható a munkaterületek között. Az üzemeltetés helyére érve pedig rögtön kitűnnek a mobil kezelőfelület és a szerelés nélkül kihajtható kihordószalag párosának előnyei: a joystickes vezérlésre hagyatkozva a kezelő tökéletesen ráláthat a kihajtandó szalagra, tehát finom precizitással irányíthatja a helyére. Ez nem csupán a felesleges fel-alá járkálástól kíméli meg az üzemeltetést végzőket, de mindenek előtt időt takarít meg.
Az alapvető üzemeltetési koncepció és az anyagáramlás mellett a karbantartás egyszerűsége is jelentős kihatással van a mobil osztályozógépek gazdaságos üzemeltetésére. Az új MOBISCREEN MSS 502(i) EVO hidraulikarendszere garantálja a hatékony erőátvitelt, és az üzemeltetés költségeit is alacsonyan tartja. Annak érdekében, hogy minimálisra csökkenjen az állásidő, a karbantartási szempontjából lényeges alkatrészekhez könnyű hozzáférni, az üzemanyagtartály feltöltése egyszerűen – vagyis gyorsan – elvégezhető mindkét oldalról, az adagológarat szalagja alatti tér pedig egy kihajtható csúszka segítségével problémamentesen tisztítható.
A cég hangsúlyozza, hogy a Kleemann számára már a tervezési szakasztól fogva rendkívül fontos a fenntarthatóság. Így született a MOBISCREEN MSS 502(i) EVO is, hiszen az opcionális elektro-hidraulikus „Dual Power” hajtásrendszer helyszíni szén-dioxid-kibocsátástól mentes, tisztán elektromos üzemeltetést tesz lehetővé. Ugyancsak környezetvédelmi szempontból fontos a terhelésérzékelő ventilátor, ami a zajszint mellett a gázolajfogyasztást is mérsékli. A kihordószalagokra víz permetezhető a kiporzás jelentős csökkentése érdekében, ami üzemeltetés közben jobb munkakörülményeket teremt a gépkezelők számára, de a közelben lakók általi elfogadottságra is jó hatással van.
Forrás és fotó: Kllemmann (Wirtgen Group)
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?