Új kompakt homlokrakodó a Kramertől
2024. szeptember 23.
Alacsony önsúlyához tartozó komoly teherbírásával a most bemutatott rakodógép gyártója szerint új etalont teremt a 2,8 tonnás méretosztályban.
A nagyjából 2600 kg üzemi tömegű 5045 zárt fülkével, valamint a sztenderd kanállal és raklapvillával könnyedén szállítható egy 3,5 tonnás tréleren, ami nem csupán időt takarít meg, de a gép kihasználtsági mutatóját is segít magasan tartani.
A Kramer 5045 képes szabvány térköves raklapok vagy más csomagolt kőtermékek mozgatására, de akkor is könnyedén boldogul, ha teherautók megrakása vagy kirakodása a feladat. Kimagasló teljesítményének és kompakt méreteinek köszönhetően a homlokrakodó ideális szűk helyeken – például mélygarázsokban vagy parkolóházakban – végzett munkákhoz.
Kramer 5045
Az igényektől függően a Kramer 5045 két motorváltozattal vásárolható meg: az alapváltozat 19 kW teljesítményű, míg felár ellenében egy 33 kW-os motor is rendelkezésre áll. Utóbbival a rakodógép menetsebessége eléri a 30 km/h-t. Szintén kétféle verzió rendelhető a zárt fülkéből, mivel a normál, 2,26 m magas komfortfülke helyett a még kompaktabb méretek érdekében kérhető alacsony fülkevariáns is mindössze 2,11 méteres magassággal. Bár kialakításuk különbözik, a kétféle kabinban közös a körkörös kilátás, illetve az egyszerű és magától értetődő irányítást lehetővé tevő ergonomikus kezelőszervek.
Hála a törzscsukló nélküli, egybeépített váznak, a nagyfokú stabilitásnak és a mozgékonyságnak, a gép üzemeltetése nemcsak egyszerű, de biztonságos is. A Kramer 5045-ben háromféle kormányzási mód (összkerék-kormányzás, kormányzott első tengely, „rákjárás”) közül választhat a kezelő, ami bonyolultabb helyzetekben is megkönnyíti a manőverezést.
Szintén pluszpont az új homlokrakodó neve mellett az alapáras gyorscserélő, mely megegyezik a nagyobb modelleken alkalmazottal. A vásárló szempontjából ez azt jelenti, hogy a még rugalmasabb üzemeltetés érdekében a gép hordozhatja a már meglévő szerelékeket is. Ezen felül opcióként elérhető a hidraulikus Smart Attach gyorscserélő rendszer is, amivel a hidraulikus eszközök is rövid idő alatt, biztonságosan cserélhetők – anélkül, hogy a gépkezelőnek el kellene hagynia a fülkét. Ez rengeteg időt takaríthat meg, növeli a termelékenységet, és már csak azért is említést érdemel, mert ritkaságszámba megy a hasonló méretű rakodógépek között.
Forrás és fotók: Kramer
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?