Amerikában is sikert aratott a Liget projekt ikonikus épülete
2022. november 25.
Az amerikai építész szakmát is elvarázsolta a Magyar Zene Háza, ugyanis a tengerentúl legrangosabb építészeti megmérettetésén, az Architecture MasterPrize (AMP) versenyén elnyerte az Architectural Design of the Year elismerést. A Liget Budapest projekt részeként az év elején megnyílt épület az amerikai Architecture Masterprize elnevezésű versengés építészeti fődíját kapta. Az építészekből, művészekből, kurátorokból, egyetemi oktatókból álló zsűri az elbírálás során a japán Sou Fujimoto által tervezett városligeti épület inspiráló és innovatív jellegét emelte ki. A Magyar Zene Háza nem csak Magyarország legtöbbet díjazott fejlesztése lett, hanem Európa egyik legelismertebb épületévé vált és a tengerentúlon is bekerült a legjobbak közé.
Az elismerést Baán László, a projekt miniszteri biztosa vette át csütörtökön a bilbaói Guggenheim Múzeumban rendezett ünnepségen. A helyszín szimbolikus, hiszen az éppen 25 évvel ezelőtt átadott bilbaói intézmény a nemzetközileg is kiemelkedő minőségű, kortárs múzeumépületek vonzerejére alapozott városfejlesztés mintaadó példája lett. A Guggenheim Múzeum rövid időn belül felhelyezte a nemzetközi kulturális térképre a spanyol várost, a Frank Gehry amerikai-kanadai építész által tervezett múzeumi épület évi egy millió látogatójával újradefiniálta a múzeumok városfejlesztésben, turizmusban és kultúrában betöltött szerepét.
A miniszteri biztos a díjátadón elmondta: a Liget Budapest projekt ma Európa legnagyobb léptékű kulturális tartalmú városfejlesztési projektje. A 2011-ben indult fejlesztés a park hagyományait szem előtt tartva, de 21. századi módon gondolja újra a városrészt. A miniszteri biztos hangsúlyozta: a projekt már most jelentős eredményekkel bír, de még közel sem ért a végére: a legnagyobb és legfontosabb fejlesztése, a Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett, csaknem ötvenezer négyzetméteres Új Nemzeti Galéria felépítése az elkövetkezendő évek feladatai közé tartozik. Éppen a bilbaói Guggenheim példája mutatja, hogy egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő új múzeum nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a megújult Városliget felkerüljön Európa kulturális térképére.
Baán László a díjátadón kiemelt köszönetet mondott a Magyar Zene Háza tervezőjének, Suo Fujimotónak, akinek világviszonylatban is kiemelkedő értékű, egyedi és minden ízében a városligeti helyszínre álmodott építészeti remekműve immár a magyar főváros különlegesen gazdag építészeti örökségének szerves része lett, hasonlóan Budapestnek olyan, kiemelkedő rangú külhoni mesterek által az elmúlt száz-százötven évben tervezett építészeti alkotásaihoz, mint a város egyik jelképévé vált Lánchíd vagy akár a Magyar Tudományos Akadémia, a Vígszínház és a Nyugati pályaudvar épületei.
Az Architecture Masterprize elismerést az díj alapítói azért hozták létre 2015-ben, hogy elősegítsék a minőségi építészet elismertségét és bemutatását világszerte. A Zene Háza által elnyert díjat olyan egyedi projektekért ítélik oda, amelyek újszerűségükkel, kreativitásukkal és innovációjukkal kiemelkednek a kortárs építészeti alkotások közül. A díjra az egész világból - idén 65 országból - érkeznek jelölések, amelyek közül a neves építészekből, elméleti és gyakorlati területek kiválóságaiból álló zsűri többfordulós szavazással választja ki a győzteseket. A Zene Háza kapcsán az indoklásban külön kitértek az épület és a természet harmóniájára, a merész színhasználtra, valamint kiemelték a koncertterem akusztikáját is.
A Magyar Zene Háza elismerései
A Magyar Zene Házának megvalósulást már a tervpályázatának eredményhirdetését követően világszerte komoly figyelem övezi: a CNN és a World Architecture Community (WAC) is 2021 egyik legjobban várt új épületének nyilvánította. A házat már a tervei alapján 2019-ben Európa legjobb középületének választották a rangos londoni International Property Awards megmérettetésen, ami az ingatlanszakma egyik legnagyobb, széles körben jegyzett elismerése. 2020-ban pedig a világ legjobb zenei tematikájú fejlesztésének járó fődíjat kapta meg: az amerikai Music Cities Awards kiírásában, a legjobb zenei tematikájú ingatlanfejlesztésnek járó kitüntetését. Idén év elején pedig az egyik legmeghatározóbb nemzetközi programajánló magazin, a TimeOut a világ 22 legjobb, 2022-ben megvalósuló kulturális vonzerői között a 2. helyre rangsorolta a Magyar Zene Házát. 2022 márciusában zsűri fődíjat nyerte el Cannes-ban, a világ legnagyobb és legrangosabb ingatlanszakmai kiállításán, a MIPIM-en. A nemzetközi szakértőkből álló döntőbizottság az indoklásában fenntarthatósági, esztétikai és látogatói élmény szempontjából egyaránt a világ legjobbjának ítélte a japán sztárépítész által tervezett különleges épületet. A MIPIM Awards fődíjával a Magyar Zene Háza a hazai ingatlanfejlesztés egyik legnagyobb nemzetközi sikerét érte el, s Magyarország egyik legtöbb elismeréssel rendelkező épületévé vált. A German Design Council által odaítélt Iconic Award-ot pedig az egyik legfontosabb nemzetközi ingatlanszakmai kiállításon, a müncheni EXPO REAL-on nyerte el októberben. Az idegenforgalmi ágazat Oscarjaként emlegetett World Travel Awards-on a Magyar Zene Háza kapta az Európa vezető új turisztikai attrakciója 2022 címet.
Városliget Zrt sajtóközleménye, fotók: Palkó György
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?