Ha tavasz, akkor Construma
2018. április 08.
Idén április 11-15. között rendezik meg a 37. Construma építőipari szakkiállítást Budapesten a Hungexpo vásárközpontban. A rendezvényen csaknem 600 kiállító, 44 ezer négyzetméteren, 5 pavilonban várja az érdeklődőket – ez derült ki az esemény április elején tartott beharangozó sajtótájékoztatóján.
A Construma a kelet-közép-európai régió legjelentősebb építőipari és otthonteremtési szakkiállítása. A kiállításon az építőipar mellett a lakberendezés és a design, valamint a kerttervezés és kertépítés témája is megjelenik.
Az építkezéshez szükséges anyagok, gépek, eszközök mellett gyakorlati bemutatókkal, ingyenes tanácsadással, finanszírozási megoldásokkal várják a látogatókat szombaton és vasárnap a Hungexpo vásárközpontban.
A rendezvényen 18 országból 85 külföldi kiállító is bemutatkozik, amelynek az első három napja elsősorban a szakma képviselőinek, a hétvége pedig a nagyközönségnek szól. A Construma, Reneo, Construma Kert, OtthonDesign kiállításokból álló rendezvénycsoportot tavaly csaknem 60 ezren látogatták meg, a szervezők idén is hasonló érdeklődésre számítanak.
A kiállítás szakmai programjában a szervezők megpróbálnak választ adni az építőipar legfontosabb problémájának, a munkaerőhiánynak a megoldására. Ezt szolgálja a Szakmák éjszakája című kezdeményezés, amelyet április 13-án tartanak. Ezen az eseményen azt mutatják be a fiataloknak, hogyan változtak az építőipari szakmák és ezek milyen életpályát tudnak adni.
Ebben segít a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum által rendezett három napos szakmai programsorozat, a Szakmalandia is, ahol a szakképző intézmény 11 iskolájának több mint 200 szakmája mutatkozik be.
A kiállításon az Agrármarketing Centrum Nonprofit Kft. (AMC) a Construma Kerttel képviselteti magát. Az AMC nagy hangsúlyt helyez a kertészetre, amely a magyar agrárium leginkább munkaerő-igényes területe, több 10 ezer embernek biztosítja a megélhetését.
Construma ad otthont a fiatal magyar kertészek szakmai versenyének is, amely egyben a Euroskills - a két évente megrendezett, az idén szeptemberben Budapesten tartandó szakmai verseny - előválogatója is.
Látogatók a 2014-es Construmán
2022-ig kell kitartson a lendület
A sajtótájékoztatón Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége is képviseltette magát. Az építőipar tavalyi teljesítménye 2500 milliárd forint volt, idén pedig az ágazat 12-15 százalékos bővülésére számít a szervezet.
A munkaerőhiány kezelése érdekében tavaly átlagosan 13 százalékos béremelés volt az építőiparban, idén pedig az ágazat szereplői további 9 százalékos béremelést terveznek. Valamennyi építőipari alapszakma hiányszakma ma Magyarországon.
A szakmai szervezet álláspontja szerint az építőipar csak akkor tud megfelelni a most meglévő fizetőképes keresletnek, ha fenn tudja tartani az ágazat jelenlegi bővülési ütemét és dinamikáját egészen 2022-ig. Az építőipar számára fontos partner a kormány, hiszen az ágazat tavaly kapott megrendeléseinek 65 százalékát az állam adta.
Forrás: MTI, Fotó: MTI/Nagy Balázs
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?