Hazai energiapiaci hírek
2024. november 08.
Zalaszentgróton épített új alállomást az E.ON
Mintegy 2,2 milliárd forintból, harmadrészt európai uniós támogatással épített új alállomást az E.ON Zalaszentgróton, lehetővé téve ezzel még több napelemes rendszer csatlakozását a környéken élők számára.
A létesítmény avatását november 6-án tartották, ezen részt vett többek között Lehoczki Balázs, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgatója is. A szakember az eseményen elmondta: a teljesen automatizált, távolról irányítható új alállomás a szlovák-magyar Danube InGrid projekt részeként épült meg zöldmezős beruházással 2,2 milliárd forintból, amelynek kétharmadát a társaság önerőből finanszírozta, harmadát pedig európai uniós támogatás biztosította.
Közölte: a Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatát üzemeltető vállalatcsoport célja, hogy a fejlesztés révén Zalaszentgrót térségében lehetővé tegyék még több napelemes rendszer csatlakoztatását a hálózatra, de az új alállomás a környéken élők ellátásbiztonságát is szolgálja. Az építéskor olyan korszerű technológiát alkalmaztak, amely egy esetleges üzemzavar esetén gyorsabb hibaelhárításra ad lehetőséget.
Az észak-dunántúli elektromos hálózat fejlesztéseként tavaly Kisbéren adtak át hasonló létesítményt, de a továbbiakban két új nagyfeszültségű távvezeték-hálózatot is építenek a Bakonyon keresztül és a Csorna-Répcelak-Csepreg útvonalon, több mint 100 kilométer hosszúságban.
Ugyancsak újabb zöldmezős építések, valamint bővítések indulnak Répcelakon, Szombathelyen, Veszprémvarsányban, Várpalotán, Zircen és Lepsényben - jelezte a vezérigazgató.
Lehoczki Balázs elmondta még: a 2025-ben záruló Danube InGrid projekt keretében összesen 116 milliárd forint értékű beruházásokat valósítanak meg, ebből 60 milliárdot az észak-dunántúli területen használnak fel.
Az E.ON új, zalaszentgróti alállomása egy júniusi felvételen
Már több mint 1300 kifizetési kérelem érkezett a napenergia plusz programban
Már több mint 1300 záró kifizetési kérelem érkezett be a napenergia plusz programban, vagyis ennyi háztartás rendelkezik befejezett fejlesztésekkel - mondta az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára vasárnap a szaktárca közösségi oldalán közétett videójában november 3-án.
Steiner Attila hozzátette, a hálózatba kapcsolt kiserőművekre eddig 1,7 milliárd forintot igényeltek az üzemeltetők. A végelszámolások alapján elutalt támogatások összege megközelíti a 200 millió forintot.
Az államtitkár emlékeztetett, a napenergia plusz programban ingatlanonként akár 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a családok. Felhívta a figyelmet arra, hogy a napelemet és energiatárolót is tartalmazó rendszerek felszerelése csökkenti a háztartások energiaszámláit.
Steiner Attila közölte, a nyári keretemeléshez kapcsolatban a megítélt támogatások összege hamarosan eléri a 84 milliárd forintot, és az induláskor becsült 15 ezer helyett már több mint 20 ezer pályázó nyert támogatást. A támogatott projektekben több mint 14 megawatt beépített teljesítményű naperőművet telepítettek eddig, csaknem 22 megawattóra kapacitású tárolókkal - jelentette ki.
A jövő a zöld energiáé, a népszerű napenergia plusz program jóvoltából a kisebb napelemes rendszerek száma belátható időn belül eléri a 300 ezret Magyarországon - hangsúlyozta az államtitkár.
Forrás: MTI
Fotók: Danubeingrid.eu
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?