Indul a Testnevelési Egyetem rekonstrukciója
2017. április 21.
Az első ütemmel elkezdődött a Testnevelési Egyetem (TF) várhatóan 2022-ig tartó rekonstrukciója. Az összesen 40 milliárd forintos fejlesztés első ütemében - melynek nettó értéke 11,9 milliárd forint - felújítják, illetve befejezik az eredetileg az Országos Egészségügyi Intézet (OSEI), ismertebb nevén Sportkórház számára épült, ám el nem készült Alkotás úti épületet, amely a 2018. áprilisi átadása után a TF főépületeként funkcionál majd.
Ezzel egy olyan fejlesztés valósulhat meg, amelynek köszönhetően egy minden igényt kielégítő felsőoktatási intézmény jön létre, a rekonstrukciónak és a bővítésnek hála már a feltételrendszerek is adottak lesznek a legmagasabb szintű munkához. Az egyetem egy olyan sportvárost kíván kialakítani a XII. kerületben, amely méltó az intézmény múltjához. A fejlesztéseknek köszönhetően a jövő tanév végi költözés után a mostani 2500 fős magyar hallgatói létszám 3500 főre növelhető.
Mocsai Lajos az egyetem rektora beszédet mond 2017. április 12-én a munkaterület bejárásával összekötött sajtótájékoztatóján.
A beruházás első ütemében az Alkotás úti épület megújulása mellett a mostani Sportkórház épületei is az egyetemhez kerülnek, és azokban is elkezdődnek a fejlesztések. A TF jelenlegi, 30 ezer négyzetméteres területéhez csatolják az OSEI nagyjából ugyanekkora területét, így a Csörsz utcai sportpálya szintén 30 ezer négyzetméterével kiegészülve egy közel tíz hektáros kampuszon folyhat majd az oktatás. A tervek szerint az első ütem jövő áprilisban fejeződik be, az egyetem pedig még jövő nyáron át is költözik az új épületekbe.
Ezt követően indul majd a várhatóan 2020-ig tartó második ütem, amelyben a jelenlegi főépületen kívül minden más lebontásra kerül, hogy megépülhessen az egyaránt új, 50 méteres fedett uszoda, a vívócsarnok, tornacsarnok, atlétikai csarnok, valamint egy multifunkciós sportcsarnok. A teljes beruházás várható befejezésének időpontja 2022.
Az egyetem főépülete az OSEI területén lévő, szerkezetkész állapotban lévő nagy épületben, az egyes tanszékek, a sportági intézetek, a laborok pedig a Hauszmann Alajos által tervezett kisebb műemlék épületekben kapnak helyet. A Csörsz utcai sporttelepen az új épületek a lakóházaktól távol, félig a földbe süllyesztve épülnek fel, hogy ne zavarják a kilátást. Azért, hogy a kis utcákat tehermentesítsék, az Alkotás utca és Hegyalja út felől megközelíthető mélygarázsokat építenek az egyetem alá.
Az atlétikai pálya kialakítása nem érinti a Csörsz parkot, az épületek magassága nem haladja meg a 18 métert, így nem fogják leárnyékolni a környéket, és az atlétikai és labdarúgópálya sem lesz befedve. Az 1500 fős lelátóval tervezett multifunkcionális épület alacsonyabb lesz, mint a szomszédos Novotel szálloda vagy a MOM Park iroda- és bevásárlóközpont.
Forrás: MTI, Realista.hu
Fotó: Testnevelési Egyetem
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?