Ingatlankereskedők értékelik a tavalyi évet
2025. január 03.
Ingatlan.com: lendületből indulhat a lakáspiac 2025-ben
Élénkülést hozott a 2024-es év az eladó lakóingatlanok piacán, ez részben az alacsonyabb hitelkamatoknak és a csok plusznak köszönhető; a tavalyi adatok és a jelenlegi kilátások szerint a lakáspiac 2025-ben lendületből várhatja a folytatást - közölte saját hirdetési adatai alapján az ingatlan.com az MTI-vel.
A közleményben idézték Balogh Lászlót, az ingatlanhirdetési portál vezető gazdasági szakértőjét, aki elmondta: a december a várakozásoknak megfelelően visszafogottabb aktivitást hozott a kínálati oldalon. Mindössze 18 ezer friss eladó lakóingatlan-hirdetés jelent meg, ám ez is 3 százalékkal meghaladja a 2023. decemberit.
Tavaly az ingatlan.com oldalán a tulajdonosok és az ingatlanközvetítők több mint 530 ezer hirdetést adtak fel. Ebből az eladó lakásoké és házaké 255 ezer különböző ingatlanra vonatkozott, ami éves szinten 4 százalékos növekedés. A tulajdonosok csaknem 80 ezer lakóingatlant hirdettek meg eladásra, ami többéves csúcs, ennél nagyobb eladási kedv csak 2020-ban volt a tulajdonosok körében - írták.
Arra is rámutattak, hogy Budapest kivételével minden vármegyében nőtt az eladási kedv: Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyében kiugró, éves szinten 14-14 százalékos volt a kínálat élénkülése.
Hozzátették, hogy az országon belül Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében volt a legnagyobb a kereslet növekedése, éves szinten 29 százalék. Szintén jelentősen, 26-26 százalékkal erősödött Csongrád-Csanád és Heves vármegye lakáspiaci kereslete. Pest vármegyében, valamint Vas és Győr-Moson-Sopron vármegyékben is kiemelkedő, 20 százalékot meghaladó keresletélénkülést regisztráltak.
Balogh László a közleményben megjegyezte, hogy Békés és Somogy vármegyét jellemezte a legvisszafogottabb élénkülés, ám itt is 7-8 százalékkal nőtt az érdeklődések száma az eladó lakások és házak iránt.
A szakértő úgy vélte, a "sereghajtó" vármegyék 2025-ben meglepetésekkel is szolgálhatnak. Somogy vármegye a közeljövőben tovább erősödhet, hiszen az állampapírokból kiszálló befektetők egy része a Balaton környéki ingatlanpiacon "landolhat". Emellett a schengeni határnyitás Románia irányába érzékelhetően növelheti a békési ingatlanok iránti keresletet is, különösen a romániai érdeklődők részéről.
Duna House: a panelek 635, a téglalakások 807, a házak 422 ezer forintos átlagos négyzetméteráron keltek el tavaly
Az országos értékesítési adatok alapján a panelek 635, a téglalakások 807, a házak pedig 422 ezer forintos átlag négyzetméteráron keltek el 2024-ben. Vételár szempontjából 2024-ben a csúcstartó egy több mint 1 milliárd forintért megvásárolt fővárosi, újépítésű luxusvilla volt, a sor másik végén pedig egy 1,2 millió forintért értékesített Tolna vármegyei ingatlan állt - közölte saját adatai alapján a Duna House az MTI-vel.
Hozzátették, hogy a teljes hazai ingatlanpiacot vizsgálva az újépítésű ingatlanok átlagosan 830 ezer forintos, a fővárosban viszont 1,5 millió forint körüli négyzetméteráron cseréltek tulajdonost.
A közlemény idézte Máté Ferencet, a Duna House vezérigazgató-helyettesét, aki elmondta: a 2023-as év átlagánál 13 százalékkal magasabb összeget, 45,2 millió forintot fordítottak ingatlanvásárlásra a vevők 2024-ben országosan, csak a vidéki területeket vizsgálva pedig 5 millió forinttal, 39,1 millió forintra emelkedett az átlagos ingatlanérték, míg a fővárosban 6 százalékkal, 60,4 millió forintra nőtt ez az összeg 2023-hoz képest.
A szakértő arra is kitért, hogy a megújult csok plusz a gyermeket tervező családok otthonteremtési kedvét fokozta, míg a csökkenő állampapírhozamok a befektetői érdeklődést irányították ismét az ingatlanpiac felé 2024-ben. Ennek eredményeként kétéves csúcsra jutott a vevői kereslet, a lezárult adásvételek számát illetően pedig 120-125 ezerrel is zárhat a 2024-es év.
A Duna House tranzakciós adatai alapján beszámoltak a tavalyi év szélsőségeiről is: a végső vételár szempontjából a csúcstartó egy a főváros budai oldalán található, energiahatékony, modern, újépítésű luxusvilla volt, amelyért 1 milliárd forintot meghaladó összeget fizetett az új tulajdonosa.
Vidéken a két legmagasabb, 430-440 millió forintos vételár egy győri és egy szentendrei adásvételnél került a szerződésbe. A sor másik végén egy 1,2 millió forintért értékesített, 35 négyzetméteres ingatlan volt Tolna vármegyében.
A használt ingatlanok között négyzetméterárban rekordernek egy 2,6 millió feletti egységáron értékesített, XI. kerületi, nagyon jó állapotú, 80 négyzetméteres lakás számított, de volt, aki a 2,3 millió forintot sem sajnálta négyzetméterenként egy balatonlellei, 36 négyzetméteres, lakható állapotú ház vásárlásánál.
A 2024-ben értékesített, legcsekélyebb méretű ingatlan egy 7 négyzetméteres, XX. kerületi lakás volt, amely 10,8 millió forintért talált gazdára, a legjelentősebb alapterületű ingatlan címet pedig egy a Szentendrei-szigeten található, XVIII. század első felében épült 867 négyzetméteres ház érdemelte ki. Mindezek mellett egy Zala vármegyei, 1711-ben épült kastély is szerepelt a tranzakciók között.
Közölték, hogy országszerte 128 ezer és 1,2 millió forintos négyzetméterár között szerződtek a vevők házgyári lakásokra. A legmagasabb négyzetméterárat, 1,2 millió forintot egy óbudai lakótelepen található, 27 négyzetméteres, jó állapotú ingatlanra költöttek, de 128 ezer forintos négyzetméterárért egy 59 négyzetméteres, felújítandó, komlói lakást is lehetett vásárolni.
Forrás: MTI
Fotók: Pexels.com, Gettyimages.com