Különleges csillagvizsgáló épül a Zselicben
2013. november 27.
670 millió forint uniós támogatásból épít a somogyi erdőgazdaság különleges, a környezetvédelmi szempontokra is figyelő csillagvizsgálót a fényszennyezésmentes Zselicben. Jövő novemberben avathatják, de akár még előbb is.
Csillagvizsgálót épít a helyi erdőgazdálkodási vállalat, a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt. a Zselicben. Az Új Széchenyi Terv keretében mintegy 670 millió forint uniós támogatásból megvalósuló Zselici Csillagpark alapkövét november 21-én, csütörtökön tették le a somogyi erdőgazdaság kardosfai ökoturisztikai konferenciaközpontja közelében.
A komplexum a Zselici Tájvédelmi Körzetben épül meg, amely 2009-ben - a skóciai Galloway Forest Parkkal együtt - Európában elsőként nyerte el a fényszennyezésmentes területeknek odaítélt nemzetközi Csillagoségbolt-park címet. A 600 négyzetméter alapterületű csillagvizsgáló turisztikai mellett kutatási célokat is szolgál, és magyar tervezők tervezték. A 2014 novemberére elkészülő létesítményben lehetőség lesz a csillagos égbolt távcsöves megfigyelésére, környezet-, illetve természetvédelmi előadások, konferenciák tartására, filmek vetítésére, valamint az erdőgazdaság munkájának megismertetésére.
A csillagvizsgáló bejárata előtti parkban olyan játszóteret építenek, amelyben minden egyes játékelem valamilyen formában köthető a csillagképekhez. Az épületet körbefogja egy többlépcsős terasz, mely hosszan elnyúlik a csillagvizsgálón túl. A terasz kistávcsöves észlelő-teraszként is használható, akár több fős csoportok számára is egy időben. A közelben egy 25 méter magas faszerkezetű kilátó is helyet kap, a csillagvizsgálóhoz vezető 3,6 kilométeres út mentén pedig az erdőben öt interaktív információs pontot helyeznek el.
A tervezett csillagvizsgáló külső látványterve, háttérben a játszótérrel és a szintén épülő kilátóval (SEFAG Zrt.)A csillagvizsgálóban egy planetáriumot alakítanak ki, de az épületben helyet kap egy távcsőkupola, két egymásba nyitható előadóterem, egy stúdió és egyéb helyiségek is. Az 54 férőhelyes planetáriumban, a stúdióban készült saját filmek, előadásokat mutatják be a csillagászat, a természet és környezetvédelem a Zselici Csillagoségbolt-park témakörében. Az előadásokon olyan jelenségekkel és látványosságokkal is szembesülhetnek a nézők, amelyek csak nagyobb távcsövekkel és fényképeken láthatók igazán. Az épület kupolájában távcsöves bemutatókon a látogatók saját szemükkel ismerkedhetnek meg az égitestekkel, a naprendszer bolygóival, galaxisokkal. A látogatóknak szakemberek részvételével éjszakai túrákat, családi és iskolai programokat, az erdővel, csillagászattal kapcsolatos ismeretterjesztő előadásokat szerveznek.
A multifunkcionális csillagvizsgálóban többek közt két foglalkoztatóterem is lesz az előcsarnokban állandó és időszaki kiállítások kapnak helyet. A létesítmény tervezésekor figyeltek arra, hogy környezettudatos megoldásokat alkalmazzanak, így például a vizet fúrt kútból nyerik, a biológiai szennyvíztisztítót használnak ,a WC-k öblítéséhez esővizet, a fűtéshez geotermikus energiát használnak. A SEFAG Zrt. a választott műszaki megoldásokkal kívánja minimalizálni a beruházás következtében kialakuló ökológiai lábnyom méretét.
A tervezett belső látványtervek (SEFAG Zrt.)A pályázat magába foglalja a jelenleg meglévő erdészeti földút fejlesztését, így mintegy 3,6 km-nyi útszakasz kap új felületet, a csillagvizsgálóhoz vezető út építését pedig már most elkezdik. A csillagvizsgáló kivitelezésére kiírták a közbeszerzési pályázatot és a tervek szerint februárban elkezdődhet az építkezés. Reményeik szerint még a kitűzött határidő előtt, jövő augusztusban, vagy szeptemberben átadhatják a létesítményt.
Az csillagvizsgáló helyszíne a térképen:
Nagyobb térképre váltás Forrás: MTI, SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt. A képek forrása: SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt.Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?