Napenergia hírek

Kínai kutatóknak sikerült növelniük a napelemek hatékonyságát, itthon MVM-csoport kezd fejlesztésekbe.

2018. augusztus 31.

Kínai kutatóknak sikerült növelniük a napelemek hatékonyságát, itthon MVM-csoport kezd fejlesztésekbe.

Napelemipari áttörés Kínában

Kínai kutatóknak sikerült 17,3 százalékra növelniük organikus napelemek energia-átalakítási hatékonyságát, ami újabb lépést jelent a zöld napelem széleskörű használatának elterjedéséhez - derült ki a Science című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukból.

A napjainkban főleg szilikonból készült napelemek hatékonysága általában 15-22 százalék közötti, ez azt mutatja, hogy a napsugárzás hány százalékát tudja hasznosítani egy adott napelem. 2016-ban Japánban sikerült a szilikon alapú napelemek hatékonyságát az eddig legnagyobbra, 26,6 százalékra növelni.

A szerves vékony rétegű napelem eddig csak 7 százalékos hatékonyságra volt képes. A kínai kutatóknak ezt sikerült 17,3 százalékra növelni. A szerves fotovoltaikus napelemek (OPV) szénalapú anyagból készülnek, könnyűek, rugalmasak és félig-átlátszóak. Rá lehet nyomtatni őket vékony műanyag tekercsekre, ez a technológia jóval inkább környezetbarát, mint a hagyományos szilikon-alapú napelemek.

A tiencsini Nankaji Egyetem kutatója, Csen Jong-seng vezette csoportnak sikerült elérni, hogy az OPV-k ugyanolyan hatékonyak legyenek, mint a szilikonból készült napelemek.

Az OPV napelemek azért kevésbé hatékonyak, mert a szerves anyagok lázán kötik az elektronokat befogó molekulákat, és ezért lassítják az áramtermelést. A kínai kutatók ezt próbálták megkerülni oly módon, hogy két különböző anyagú réteget alkalmaztak tandemben a napelemen.

A tandem cellák különböző rétegei képesek elnyelni a fény különböző hullámait. Ez az jelenti, hogy hatékonyabban használhatjuk a napsugárzást és magas energia-átalakítási arányt érhetünk el - magyarázta Cseng. Az alapanyagok további optimalizálásával várhatóan az OPV hasonló energia-átalakítási hatékonyságot ér el, mint a hagyományos napelemek - hangoztatták a kutatók.

Magyar napelem - Látogatók egy berettyóújfalui napelemfarmon 2015-ben

Az MVM-csoport és az 110 naperőművet épít idén hazánkban

Országszerte 7 projekt alapján 110, egyenként 0,5 megawatt teljesítményt nem meghaladó naperőművet épít az idén uniós társfinanszírozással az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. tagvállalata, a MVM Hungarowind Kft. – derült ki a cég augusztus végén nyilvánosságra hozott közleményéből.

Az új erőművek még az idén megkezdhetik kereskedelmi üzemüket. A beruházások végeztével az MVM-csoport az ország legnagyobb naperőművi kapacitással rendelkező energiatermelője lesz.

Az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. területén, Barcs, Beremend, Bonyhád, Cece, Iregszemcse, Kemse, Komló, Lengyeltóti, Paks, Pécs, Sárbogárd, Somogytúr, Tamási és Zalaapáti térségében 24 kiserőmű létesül 6,793 milliárd forintból. A berendezések összesen évi 15,45 gigawattórányi energia termelésével majdnem hatezer háztartás szükségletét fedezhetik és évente 15 ezer tonnával mérsékelhetik a széndioxid-kibocsátást.

Az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. területén, Fehérgyarmat, Kétpó, Kisújszállás, Kisvárda, Körösújfalu, Mátészalka, Nagyhalász, Nyíradony, Nyírbogát, Püspökladány, Szajol, Tarpa és Tiszakécske térségében 21, összesen évi 13,2 gigawattórányi energiát termelő kiserőmű jön létre 5,944 milliárd forintból. A több mint 5 ezer háztartás fogyasztását fedező rendszerek 13 ezer tonnával mérsékelhetik évente a széndioxid-kibocsátást.

Az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. engedélyesi területén, Bicske, Bodajk, Csorna, Csókakő, Fertőszéplak, Győrvár, Kajárpéc, Kisbér, Komárom, Kőszeg, Nagyvázsony, Öskü, Várpalota, Veszprém és Zalaegerszeg térségében 21 kiserőmű épül 5,944 milliárd forintból. Az átlagosan évi 13,2 gigawattórányi termelés több mint 5 ezer háztartás szükségletét fedezheti és csaknem 13 ezer tonnával mérsékelheti a széndioxid-kibocsátást évente.

Az NKM Áramhálózati Kft. területén, Cegléd, Gerendás, Hódmezővásárhely, Kecel, Kecskemét, Kiskunhalas, Kötegyán, Mezőkovácsháza, Soltvadkert, Szegvár és Újkígyós térségében 19 kiserőmű épül 5,378 milliárd forintból. Az évi összesen 12,2 gigawattórányi termelés csaknem 5 ezer háztartást láthat el és évente megközelítőleg 12 ezer tonnával csökkenti széndioxid-kibocsátást.

Az Elmű-Émász területén, Bátonyterenye, Cigánd, Heréd, Jászapáti, Kisköre, Kakucs, Mezőkövesd, Parasznya, Ráckeve, Rózsaszentmárton, Sajóvámos, Sátoraljaújhely, Sülysáp, Taktaharkány, Tápiószecső és Törökbálint térségében 23 kiserőmű létesül 6,51 milliárd forintból. Az átlagosan évi 14,196 gigawattórányi össztermelés 5750 háztartást láthat el villamos energiával, évente majdnem 14 ezer tonnával csökkentve a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét.

Forrás: MTI

Fotó: MTI

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


A korábban jól ismert Doosan márkanevet januárban Develonra változtatta az új tulajdonos. Megnéztük, milyen munkagépek kerültek az új brand alatt a piacra. A képen a novemberben bejelentett új átrakó látható.

Az elmúlt fél évben az abroncsgyártók nem fukarkodtak új típusok és méretváltozatok bejelentésével, ezekből válogattunk. A képen a Michelin Crossgrip abroncsa látható.

Számos hazai fejlesztés könnyítheti meg az építőiparban vagy az építőanyag gyártásban dolgozó szakemberek dolgát. Az elmúlt néhány hónap ígéretes hazai fejlesztéseiről olvashatnak. A képen hőszigetelő üveghab látható.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem

Brand Content Kft. 2022 ©