Új építőipari szakmai egyesület alakult

Az új A1 Hőszigetelőanyag-gyártók Egyesületét több hazai üveg- és kőzetgyapot gyártó, forgalmazó cég hívta életre.

2014. április 04.

A most megalakult A1 Hőszigetelőanyag-gyártók Egyesületét (AHOGY) a Magyarországon meghatározó üveg- és kőzetgyapot gyártó, forgalmazó cégek hívták életre azzal a céllal, hogy az épületek energiahatékony építésénél, felújításánál a szakmai alapkövetelményeket megfelelő módon vegyék figyelembe.

Az AHOGY a Magyarországon meghatározóan jelenlévő üveg és kőzetgyapot gyártó, forgalmazó cégek – Isover, Knauf Insulation, ROCKWOOL, Ursa – hívták életre azzal a hiánypótló szándékkal, hogy az épületek energiahatékony építésével, felújításával kapcsolatban megnyugtató módon kerüljenek figyelembevételre az épületekkel szemben támasztott alapkövetelmények, különös tekintettel a tűzvédelemre.

Az egyesület tagjai a magyarországi piacon jellemzően a legmagasabb tűzvédelmi osztályú (A1, A2), nem éghető hőszigetelésekkel vannak jelen, de számos tagvállalat forgalmaz éghető (akár E tűzvédelmi osztályú) szigeteléseket is. Ebből eredően a tagok széles termék ismeretekkel rendelkeznek a teljes hőszigetelő-anyag piacról, valamint az alkalmazáshoz szorosan kapcsolódó építményszerkezetekről is.

Az energiahatékonyság és a tűzvédelem egymásnak alá nem rendelhető szempontok az épületek létesítése, átalakítása vagy felújítása során, mivel mindegyiknek átgondoltan érvényesülnie kell. Ahhoz azonban, hogy a fenti követelmények megfelelően érvényesülhessenek, nem elégséges a helyes építési termék és építményszerkezet kiválasztása, a kivitelezésnek is megfelelő módon kell megtörténnie. Ennek érdekében az agyesület tagjai elengedhetetlennek tartják a szakoktatás fejlesztését, az ellenőrzés, (épület)átvétel megerősítését, valamint a tudásmegosztást és együttműködést az érintett piaci szereplőkkel, intézetekkel.

Az alapítók célul tűzték ki a szakmai véleményének csorbulás és torzulásmentes közvetítését a piaci szereplők felé. Ehhez egy hazai viszonylatban egyedülálló és nehezebb utat választott, miszerint az Egyesület nem ernyőszervezetekhez, szövetségekhez történő csatlakozás útján végzi tevékenységét, hanem autonóm módon, a kiemelt szakmai témákban, szakmai szervezetekkel, oktatási intézményekkel, kamarákkal kötött partnerségi megállapodások keretei között működik majd.

hőszigetelő egyesület 01 A legnagyobb üveg és kőzetgyapot gyártó, forgalmazó cégek fogtak össze (illusztráció)

Környezetbarát tűzvédelem

Talán a hőszigetelés az egyetlen olyan anyag, ami – a megnövekedett energetikai igények miatt – ma már szinte minden épülethatároló szerkezetnél alkalmazásra kell, hogy kerüljön, de az épületeken belüli felhasználás (például akusztikai, tűzvédelmi szigetelés) is igen nagy jelentőséggel bír. Nem elhanyagolható tehát, hogy mily módon tervezik és építik meg ezeket a szerkezeteket, és miként viselkednek egy épülettűz során. Kevesen gondolnak arra, hogy az éghető hőszigetelő anyagok egy épülettűzben nem csak az égésükkel jelenthetnek kockázatot, hanem adott esetben jelentős mértékű füstöt is fejleszthetnek, ami a menekülés, mentés feltételeit is nagyban korlátozhatja.

Egy épülettűz egyben környezetszennyezés is. Az oltóvízzel sokszor mérgező anyagok juthatnak a talajvízbe, a keletkezett füsttel pedig a levegőbe. Attól, hogy az így keletkező káros anyagok koncentrációja az emberi egészségre káros határértéket nem éri el, még létrejönnek. Gondoljunk bele, hogy például az energiahatékonysággal megspórolt széndioxid-mennyiségből egy épülettűz során miként és mennyit juttatunk belőle vissza a környezetünkbe. Sajnos ezzel a kérdéssel ma még nem igazán foglalkoznak.

Az egyesület vallja, hogy egy szakmai véleménynek szakmailag kell megalapozottnak és alátámasztottnak lennie, ami nem sikkadhat el a kompromisszumok mezején. Meggyőződésük, hogy egy szakmai vélemény nem lehet kompromisszumos egyeztetések tárgya olyan piaci szereplőkkel való egyeztetés során, akiknek nem célja a tűzvédelem, környezetvédelem vagy energiahatékonyság érvényesülése.

Forrás: A1 Hőszigetelőanyag-gyártók Egyesülete

A kép forrása a Thinkstockphotos.com.

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Hét év után ismét megrendezik a legnagyobb hazai építőgép-kiállítást. Tekintsünk a múltba: hogyan és mikor kezdődött a Magyarországon forgalmazott építőipari gépek bemutatása?

Az ÉBSZ Kiállításokon a gépkezelő verseny mindig nagy attrakció. Nem lesz ez másként az idei Gépshow-on sem.

Négy évtized elég volt ahhoz, hogy Kína a semmiből a világ autóipari nagyhatalmává váljon. Összeállítás arról, hogyan hódítanak a világban és Magyarországon.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©