Villamos vonatok a Balaton északi oldalán
2021. június 21.
Végéhez értek a Szabadbattyán és Balatonfüred között mintegy 55 km-es vonalszakaszon megvalósuló villamosítási munkálatok.
A fejlesztés átfogó célkitűzése a környezetbarát és biztonságos vasúti közlekedés vonzóbbá tétele az igényeknek megfelelő szolgáltatás korszerűsítésével, az utazási idő csökkentésével. A vonalszakasz villamosításának, felújításának, az érintett állomások és megállóhelyek utasforgalmi beavatkozásainak eredményeként megvalósul a gyors és környezetbarát villamosított vasúti kapcsolat. Az Észak-Balaton kiemelt turisztikai térség elérhetősége, , a településeit összekapcsoló közösségi közlekedési szolgáltatás színvonala jelentősen javul.
A beruházás keretében az 55 km-es vonalszakasz villamosítása és Szabadbattyán alállomás átépítése, valamint bővítése valósult meg. A fejlesztés tartalmazta Polgárdi, Balatonkenese, Balatonfűzfő és Alsóörs vasútállomások akadálymentesítését és átépítését – így például 55 cm magas peronok épültek, megtörtént a teljes vágányhálózat és a kitérők cseréje, korszerűsödött az utastájékoztató rendszer, megújult a térvilágítás, és a biztosítóberendezést is átalakították. Balatonfüred állomáson a mozdonycserék gördülékenyebb lebonyolításához szükséges villamosított csonkavágány épült
Alsóörs állomáson új felsővezetéki járműtároló épült, amely épületben fog állomásozni a vasútvonal karbantartási munkáihoz használatos felsővezeték szerelő-karbantartó jármű. Az épület vágánykapcsolata az állomási vágányok kiépítésével együtt valósult meg.
Emellett megtörtént a teljes vonalszakasz fenntartási vágányszabályozása, a lokális pályahibák megszüntetése.
Átépült az 1909-ben átadott Csittényhegyi alagút is, ahol a villamos vontatás miatt a pályaszint mintegy 25 cm-es süllyesztésére volt szükség, így az áramszedős járművek is áthaladhatnak.
A vasúti munkák mellett a szabadbattyáni vontatási transzformátor alállomás fejlesztési munkálatai is elkészültek. A vontatási energia biztosításához új tápvezeték épült ki a betápláló fázishatárig, ezzel a vasútvonal 2×25 kV-os táplálási rendszere biztosíthatóvá vált egészen Balatonfüredig.
A fejlesztés az Innovációs és Technológiai Minisztérium megbízásából a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. beruházásában uniós és hazai forrásból valósul meg.
NIF Sajtóközlemény alapján
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?