
Második félidő
2025. március 31.
A Nemzeti Atlétikai Központban a stadion átadása után is folytatódtak a munkák: a tömegsport, a rekreáció és szabadidős programok létesítményei születnek meg. Lapunk főszerkesztője, Kövesdy Gábor (MAÉP) kérdezte a munkák irányítóit.
MAÉP: Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár azt nyilatkozta: a Nemzeti Atlétikai Központtal „egy sokkal többre rendelt létesítményegyüttes” készült el. Kevéssé közismert, hogy milyen létesítmények kapnak még helyet a Központban – amelyeket a projekt zárása előtt meg kell valósítani.
Sz.Z.: Az atlétikai világbajnokságot követő időszakban további rekreációs és kikapcsolódásra alkalmas projektelemekkel válik még vonzóbbá a stadion és annak környezete. Többek között mindenki számára nyitott játszótér, kis- és nagytestű kutyákat elválasztó kutyafuttató, valamint egy két részre osztott extrémsport-pálya épül, amelynek egyik része mászófal, másik része gördeszkapálya. A területen helyet kap egy részben akadálymentesített, funkcionális edzésekre alkalmas fitneszpark, és egy homokos plázst is kialakítottak közel 1700 m2-en. A stadion zöldfelületekkel, sétányokkal kiegészítve a látogatóknak és a környéken élőknek egyaránt alkalmas lesz kellemes időtöltésre az aktív kikapcsolódási lehetőségek mellett.
Szikszai Zoltán
MAÉP: Ezek a létesítmények az eredeti projekttervben is szerepeltek, de a stadion látványos kivitelezése miatt kevés szó esett róluk.
Sz.Z.: Azt gondolom, hogy a kialakított közösségi terek minden igényt ki fognak elégíteni. A játszótér egy mini atlétikapályát szimbolizál, így például az ütéscsillapító gumi mintája futópályákat és futósávokat jelenít meg. Ezek a látványos elemek vonzók lehetnek a gyerekek számára. Az elválasztott kutyafuttató mintegy 2100 m2-en valósul meg, része többek között kutyafürdető, ivókút és egy eső ellen védelmet nyújtó fedett rész is. A stadion északi kapujánál egy 24 méter hosszú, 11 méter széles és 3,8 méter magas gördeszkapálya létesül, melynek kialakítása lehetővé teszi nemzetközi versenyek megrendezését. Ami a mászófalat illeti, összesen 118 m2 mászófelülettel több mint 40 útvonal megtételére lesz alkalmas. A mászófal bárki számára szabadon használható, biztonsági eszközöket nem igényel.
MAÉP: Az atlétikai stadion építése és az ott alkalmazott bravúros egyedi megoldások kapcsán is kérdezem: utólag lemérhető, hogyan nőtt a magyar mérnökök nemzetközi elismertsége?
Sz.Z.: Hivatalos számok nincsenek erre vonatkozóan, így szó szoros értelmében nem mérhető. Ahhoz azonban kétség sem fér, hogy a Nemzeti Atlétikai Központ jelentősége műszaki tervezési szempontból is kimagasló, így a tervezők és mérnökök elismertségében is új dimenziót teremtett. Szakmailag kiemelkedő referenciaértékkel bíró projektként öregbíti az amúgy is kiemelkedő magyar mérnökök nemzetközi elismertségét. A tavalyi világbajnokság miatt nagy nemzetközi figyelmet kapott a létesítmény, így több szakmai lap is foglalkozott az épülettel és a kivitelezőkkel.
MAÉP: Tudják-e, tervezik-e a mérnökök külföldön is kamatoztatni a megszerzett tapasztalatokat, szaktudást?
Sz.Z.: Büszke vagyok arra, hogy a Magyar Építő nívós projektek kivitelezőjeként nemzetközileg is elismert szereplővé vált. Több neves külföldi szakembernek volt szerencsém bemutatni a létesítményt, hiszen az Atlétikai Központ azon projektek között szerepel, melyeket magyarországi látogatásukon megtekintenek referenciaként. A nagy, összetett, egyedi projektek pontos, határidőre történő, minőségi építészeti megvalósítása a nagyobb és nemzetközi projektek előszobája. Természetesen örömmel vállaljuk külföldi projektek felügyeletét és megvalósítását is, ennek egyik fontos lépése, hogy nemzetközi beszállítói minősítéseket szereztünk, melynek során nemcsak kiváló munkavégzésünket, de a folyamatainkat és a minőségbiztosításunkat is átvilágították.
MAÉP: Az elmúlt években grandiózus projekteken dolgoztak – Puskás Aréna, a Nyugati rekonstrukciója, Magyar Zene Háza, Néprajzi Múzeum, a Nemzeti Atlétikai Központ és most a József főhercegi palota. Mennyiben változtatta meg a projektalapú működés a cég korábbi szervezeti felépítését, belső struktúráját?
Sz.Z.: Fontos számomra, hogy cégünk humánerőforrás-struktúrája versenyelőnyt biztosítson ügyfeleink számára. A projektek, amiket az előbb felsorolt, mind agilis, rugalmas és hatékony projektalapú működést igényeltek. Ennek része egy egyedi Magyar Építő-specifikus standard rendszer, ami nem csupán a minőséget, de az innovációt is garantálja. Projektcsapataink egymással is kommunikálnak, így a tapasztalat és know-how összeadódik. Munkatársaink felelősséget vállalnak az általuk végzett feladatért és egyedi rotációs rendszerünk biztosítja a tudásmegosztást és az egyedi képességek legjobb hasznosulását.
balról jobbra: Győry Csaba Dávid ,Balás Ákos, Szikszai Zoltán
MAÉP: A Nemzeti Atlétikai Központ bizonyos részeit elbontották. Mik voltak ezek?
Győry Csaba: A leglátványosabb elbontott rész a felső gyűrűszinten elhelyezkedő, ~25 ezer fős kapacitással rendelkező ideiglenes lelátó volt. A világbajnokság alatt kapta a létesítmény a legnagyobb terhelést. Erre az időszakra ideiglenes büfék- és vizesblokkok épültek, amelyek szintén visszabontásra kerültek. A közműcsatlakozási pontok rendezett formában továbbra is rendelkezésre állnak egy esetleges újabb nagyobb volumenű rendezvényhez.
MAÉP: Szoros határidőre, nagyon komoly erőfeszítéssel sikerült átadni a Nemzeti Atlétikai Központot. Nem fájt a szívük, hogy egy részét el kell bontani? Vagy már előre tudomásul vették, hogy oké, ez így lesz?
Balás Ákos: Természetesen nagyon rossz érzés, hogy a vb-re elkészült létesítményeket, lelátót, VIP-teraszokat el kellett bontani, ezekbe előzetesen óriási energiákat fektettünk. A kivitelező konzorcium dolgozóinak mindig a vb-állapotra elkészült Nemzeti Atlétikai Központ lesz a legkedvesebb, nekünk ez a szívünk egy része marad örökre.
Október elején kaptuk vissza a munkaterületet. A bontási munkák befejezése után a lelátó helyén városi gyűrű került kialakításra futópályával, büfékkel, fitnesz-eszközökkel. Azóta befejeződtek a kertépítési, faültetési, növénytelepítési munkák, elkészült a homokos plázs a Duna-parton. A külső területeken játszótér, extrém park, BMX-pálya épült. Ki lehet jelenteni, hogy a kivitelező konzorcium első osztályú minőségben teljesítette a szerződésében vállalt munkákat.
Fájó szívvel, de tudomásul vettük, hogy a bontási munkákat is el kellett végezni, hiszen így szerepelt a vállalkozási szerződésünkben.
MAÉP: Ezek a feladatok nyilván kevésbé látványosak, mint egy stadionépítés, egy ilyen grandiózus projekthez képest a folytatás kisebb kihívást jelent. Hogyan élik ezt meg?
Gy. Cs.: Magától értetődik, ez kisebb volumenű feladategyüttes. A projektcsapat többször bizonyította, hogy sikeresen megbirkózik a szűkös határidejű, nagyobb építményekkel, de nem lehet alábecsülni a jelenlegi munkákat sem. Most ez a feladat, ezzel kell együtt élnünk. Hozzáteszem, nem mindenki van tisztában a dimenziókkal.
B. Á.: Sokszor mondtam a kollégáknak, hogy egyszer véget fognak érni a Nemzeti Atlétikai Központ építési munkái, és akkor egyfajta üresség lesz bennünk. De úgy gondolom, hogy ugyanolyan alázattal fordultunk a kisebb feladatok felé is. Azért azt tudni kell, hogy ez a „kisebb” is tízmilliárdos nagyságrendű feladat volt. Amikor a kollégák este megnézik az órájukon a lépésszámlálót, szerintem tizenötezer lépés közelében van mindenki, és akkor nem erőltette túl magát. Összehasonlítás végett, a vb előtt naponta harmincezer lépés simán benne lehetett a kollégáim lábában. Nyáron, 40 fokban, bakancsban azért ez embert próbáló feladat. Ezeknél a kisebb, nem akkora volumenű munkáknál ugyanúgy pontosan szerveznünk és ütemeznünk kellett, a vállalkozókat sorba kellett állítani, ellenőrizni a teljesítéseket – csak itt már nem volt rajtunk akkora nyomás, nem volt már olyan kényszer, amit egy világverseny időpontja jelentett.
Gy. Cs.: Ahhoz, hogy a Nemzeti Atlétikai Központ és környezete közösségi térré váljon, játszótér, extrém park, gördeszkapálya, mászófal és kutyafuttató épült. A keleti szervizút mellett játszótéri elemeket, illetve sporteszközöket telepítettünk.
A felső szinten 14 db, más-más funkcióval bíró sziget helyezkedik el. Különböző játszótéri eszközökkel felszerelt mezők, fitnesz-berendezésekkel ellátott szigetek találhatók köztük, egy a jóga kedvelőinek.
B. Á.: A tervezett futókör is megvalósult, hossza ca. 800 méter. Aki ott fut, az láthatja a gyönyörű budai panorámát. Az elkészült városi gyűrűn, a külső parkban minden korosztály megtalálhatja a maga sportolás lehetőségét a kisgyerektől a 80 évesig. Padokat raktunk le, növényeket, fákat ültettünk, tényleg kellemes, barátságos környezetben lehet futni, sportolni. Ezeket a munkákat valósítottuk meg a vb befejezése után, véleményem szerint ez is nagyon jól sikerült.
Az interjút Kövesdy Gábor készítette, megjelent a Magyar Építő Fórum magazin 2024. őszi (No. 95.) számában. Interjú fotók: Horváth Barnabás, létesítmény fotók: Magyar Építő.