Töretlen ívű fejlődés

Negyedévszázados születésnapját ünnepli a mateco. A cég elmúlt 25 évéről és jelenéről Kövesdy Gábor kérdezte Farkas Csabát, a mateco alapítóját, ügyvezetőjét.

2024. július 29.

MAÉP: 25 éves lett a cég, amely mondhatni az Ön édesgyermeke, hiszen a mateco minden jogelődjében tulajdonos és vezető is volt. Mi hozta annak idején az építőgépek világába?

Farkas Csaba, mateco: 25 évvel ezelőtt nem egy hirtelen jött ötlet vezérelte a cég alapítását és a tevékenység meghatározását, hanem jókor jött helyzetfelismerés és komoly piackutatás előzte meg a vállalkozás létrejöttét. A mateco-sztoriban az a fejezet is meghatározó, amelyben eljutottam a felismeréshez, és elindultam az építő, emelőgépek felé.   A történet azzal kezdődik, hogy Székelyföldről, székely szülők gyermekeként, 21 évesen - zöld határon szökve - menekültként érkeztem Ausztriába, ahol új otthonra találtam és elindulhattam a szakmai pályámon. A ranglétra minden lépcsőfokát végig járva, osztrák cég magyar leányvállalatának vezetőjeként kerültem vissza az anyaországba.

Megbízatásom egyik kiemelt része az addig Magyarországon még ismeretlen Genie gépcsalád bevezetése és értékesítése volt. Ebben az időszakban ez a munka hozta meg a rálátást a piacra és a felismerést, hogy céget kell alapítanom, mert nagyon nagy potenciál és lehetőség rejlik az akkor még kialakulatlan, igencsak gyerekcipőben járó bérgép üzletágban. 

És igen, fogalmazhatunk úgy, hogy a cég a negyedik gyermekem.  

MAÉP: Ezek az előzményei annak az időszaknak, ami az Önök életében ‘99-ben kezdődött.

F.Cs.: F&B Stage néven alapítottam céget, de ez viszonylag rövid életű volt.  2000-ben át is neveztem Gépbér Hungáriára és ezen a néven folytattuk egészen 2019-ig.  Minden lehetőséget megragadva komoly befektetői segítséggel folyamatosan fejlesztettünk.   Büszkeséggel tölt el, hogy már 34 éve képviselem személyesen a Genie márkát és sikerült Magyarországon is elismert és keresett gépmárkává tenni az elmúlt 25 évben.

MAÉP: A ‘90-es években, amikor elindult a magyar építőgép-kereskedelem, elég nagy tőkeerő kellett ilyen cégek indulásához.

F.Cs.: Nem csak abban az időszakban, most is.

MAÉP: Bankhitelt akkor – ráadásul az elég magas infláció mellett – nehéz volt megszerezni.

F.Cs.: Inkább úgy fogalmaznék, hogy majdnem lehetetlen volt! Pláne az első években, hiszen egy induló vállalkozással nem álltak szóba a bankok. Ráadásul egy olyan újdonságnak számító üzletről beszélünk, ami ismeretlen volt, és akkor még kifejezetten magas kockázatot jelentett a bankok számára. Éppen ezért volt nagy szerepe annak a kezdeti befektetőnek, tulajdonostársnak, aki bizalmat szavazott nekem.

Ahhoz, hogy a későbbi kitűzött célokat el tudjam érni, szükség volt egy kiugrási pontra, amit a mi életünkben a belga TVH Group jelentett. 2013-tól velük, mint tőkeerős többségi tulajdonossal dolgozunk együtt mindkettőnk kölcsönös megelégedésére.

MAÉP: Ezzel a lépéssel új korszak kezdődött a cég életében.

F.Cs.: Minden területen szintet léptünk és már egy nemzetközi cégcsoport részeként tevékenykedtünk. Hamarosan megjelent a brandépítés igénye, de nehéz helyzetben voltunk, hiszen majdnem minden országban más-más neve volt a vállalatoknak. Közösen döntöttünk arról, hogy az 50 éve létező németországi cég nevét vesszük fel mindannyian, így 2019-tól a brand név mateco lett, és Magyarországon Mateco-Hungary Kft. néven vagyunk jelen a piacon. A mateco cégcsoport Európában a harmadik legnagyobb, globálisan pedig a tíz legnagyobb brand egyike.

MAÉP: Olvasóink zöme ismeri a mateco-t, mégis ejtsünk néhány szót a tevékenységeiről. Hogyan mutatná be a céget? 

F.Cs.: Cégünk kifejezetten a magasépítés gépesítésére specializálódott. Minden olyan eszköz rendelkezésre áll a portfoliónkban, amely támogatja és korszerűvé, gyorssá, hatékonnyá, legfőképpen biztonságossá teszi a magasban való munkavégzést.

MAÉP: Melyek a fő eszközcsoportok?

F.Cs.: Ahogy a januárban élesített új weboldalunkon is bemutatjuk, úgy csoportosítottuk a gépeinket, ahogy a felhasználásuk és működésük szerint partnereink számára a legpraktikusabb. A csoportosításban a vezető hely az ECO munkaállványoké és szerelőkosaraké. A mateco számára a környezetbarát, elektromos üzemű gépállomány gyarapítása nem csak azért fontos, mert vannak olyan munkaterületek, ahol kizárólag ECO gépek használata lehetséges, hanem azért is, mert vállalati szinten a mindennapokban is tudatosan teszünk a környezetkímélésért.

Diverzifikált gépállományunkban ott találhatóak az ollós munkaállványok, a teleszkópos és utánfutós szerelőkosarak a Genie márka főszereplésével, a teleszkópos rakodó-emelőgépek, mely kategóriában a Manitou és a JLG a legjelentősebb képviselt márkák a flottában.

Külön üzletágat építünk a targoncáknak: beltéri, kültéri és tereptargoncák bérlésére építettük a gépparkot Manitou, Still, Toyota és Doosan márkájú modellekből.

További csoportokban találhatóak a kézi mozgatású személy-és teheremelők, speciális munkaállványok, minidaruk és ne feledkezzünk meg a szinte nélkülözhetetlen csatolmányokról, tartozékokról sem!
MAÉP: Milyen iparágakban van szükség ezekre a gépekre?

F.Cs.: Azt szoktam mondani a kollégáknak, hogy piacot jelent számunkra minden olyan iparág, ahol a magasban történő munkavégzéshez valamilyen támogatás kell. Szóval mindegyikben szeretnénk megvetni a lábunkat. Jelen vagyunk természetesen az építőipari felhasználási területeken, de a logisztika, média és rendezvényszervezés, létesítménykezelés is ismert területek számunkra.

MAÉP: A Mateco-Hungary Kft. gazdálkodási adatai hosszú évek óta egy hallatlanul stabil céget mutatnak. Nemzetközi cégminősítő intézetek mutatói szerint is kiemelkedő a pénzügyi stabilitás. És valóban, az elmúlt öt évben évről évre egyenletesen nőtt az árbevétel és az adózott eredmény. Hogy van az, hogy az elmúlt években az eléggé hullámzó gazdasági környezetben is a magyar mateco ennyire válságálló volt?

F.Cs.: Valóban így van, a számok pontosan mutatják, hogy milyen vízióink voltak és vannak, amelyeket évről-évre a terveink szerint haladva meg is valósítottunk.

Ritkán esik szó arról, hogy a partneri kör megválasztása mennyire lényeges eleme a sikernek – pedig valóban az. Biztosan állíthatom, hogy a mateco sikeresen választja meg partnereit és azzal, hogy a mateco-t választják máris a kölcsönös megelégedettséghez jutunk el.

Korábban szó esett arról, hogyan épül fel a mateco gépparkja. A flotta állományának kialakítása pont olyan fontos eleme az elért sikereknek, mint a partneri kör. A képviselt márkák minősége és a sokszínű felhasználhatóság kulcsfontosságú.

De mit érnek a víziók, a minőségi gépek és a jól megválasztott partneri kör, ha nincs olyan szervezet, amely képes megvalósítani az üzleti terveket? A mateco-hoz csatlakozó munkatársak kiválasztása jól meghatározott elvárásokon alapul és ez is nélkülözhetetlen pillére a sikernek.

Biztos vagyok abban, hogy mindhárom elem szükséges ahhoz, hogy a vállalati stabilitás ilyen szépen kimutatható legyen.

MAÉP: A mateco piacát nagyban befolyásolják a nagyberuházások: gyárcsarnok, raktár-logisztikai építések, fejlesztések. Itt fokozott igény van a mateco gépparkjára. Lehet-e mondani, hogy a nagyberuházások azok, amelyek a mateco-nak mindig segítenek, melyekre biztosan számítani lehet?  Ráadásul ezen a területen nincs alapvető állami kitettség, hiszen ezeknek a jelentős része külföldi magántőkéből valósul meg. Tehát itt több olyan kedvező tényező van, ami a mateco piacát kevéssé veszélyezteti.

F.Cs.: Jó lenne, ha így lenne! Örülnénk mindannyian. De a kép azért ennél árnyaltabb. A nagy projektek, nagy építkezések kétségkívül meghatározóan segítenek, és folyamatosan támogatják a növekedésünket, az árbevétel jelentős része innen jön. De erőteljesen fókuszálunk más szegmensekre is, és folyamatosan szélesítjük a felhasználói kört. Például egyre intenzívebben szeretnénk jelen lenni a lakossági piacon is. A lakosság számára nehezen és csak balesetveszélyesen megoldható feladatokra könnyen használható gépeket tudunk mutatni és biztosítani - így az ereszcsatorna tisztításától a kerti fák gondozásáig korszerű, gyors és hatékony megoldásokkal tudunk segíteni. Az általunk nyújtott technológia ezt biztonságos formában teszi lehetővé.  A statisztikák évről évre azt mutatják, hogy nő a rövidtávú felhasználás aránya, ebből adódóan látszik, hogy a magánszektor felé való törekvésünk eredményes.

MAÉP: Egy cég életében végső soron minden a növekedésről szól. Az imént az árbevétel növelésének jövőbeli lehetőségeiről beszéltünk. De térjünk át a jelenre. Mik azok a korábbi tervek, amik mostanra váltak valósággá?

F.Cs.: Nagyon sok minden megvalósult az elmúlt 25 évben, főképpen a belga tulajdonostárs belépése után. Azokon a településeken, ahol gazdaságilag indokolt és kellő üzleti potenciál van, telephelyeket nyitottunk. Három “bázis” köré szervezzük a mateco tevékenységét és ezzel országos lefedettséget értünk el: az országos központot Szigetszentmiklóson építettük fel, Győrben és Debrecen régióközpontokat hoztunk létre. Partnereink hatékonyabb kiszolgálása érdekében országszerte 7 depó- és szervizponttal erősítettük meg jelenlétünket. Az ott dolgozó szervizes kollégáink biztosítják azt, hogy egy órán belül elérhető a mateco nyugat-európai színvonalat képviselő szerviz-támogatása.

MAÉP: Beszéljünk az új technológiákról, kifejezetten a digitális fejlesztésekről. Mindenekelőtt az Internet of Things (IoT) technológiai fejlesztésekre gondolok, ahol digitális eszközök detektálnak valamit, amit digitálisan továbbítanak az interneten, és abból adatelemzés, adatösszesítés révén szintén digitális formában újfajta információk keletkeznek.

F.Cs.: Amellett, hogy üzleti folyamatainkban évek óta teljesen digitalizált működést valósítunk meg, gépeinkbe gyárilag vagy utólag beépített GPS rendszer segít abban, hogy számos, az üzemeltetéssel kapcsolatos információhoz jussunk. Beépített BMS rendszer alapján megelőző szervizelést-javítást-karbantartást végzünk, és kontroll alatt tartjuk az akkumulátoregység állapotát, töltöttségi- és savszintjét.

MAÉP: Milyen további technológiai innovációban gondolkoznak?

F.Cs.: Ebben az évben bevezetjük a digitális kulcs használatát a géppark üzemeltetésében. Ez a megoldás az ügyfeleink számára lehetővé teszi, hogy azokat az általuk bérelt eszközöket, amelyeket aktuálisan – pl. munkaidő után – nem használnak, zárolni tudják. Ilyen módon az esetleges illetéktelen felhasználást ki tudjuk zárni. Ez a Magyarországon egyedülálló lehetőség felhő alapon működtethető, azonban a tényleges zárás mindössze egy bluetooth kapcsolatot igényel a partner saját mobiltelefonjára letöltött (iOS vagy Android) applikáció és a gépünk között. Ezáltal könnyedén megakadályozható a nem kívánt géphasználat, és a gépeinkkel vagy gépeinkben okozott kár mértéke is jelentősen csökken.

MAÉP: Ha már itt tartunk: a felhasználók hozzáállása milyen a kölcsönzött gépekhez? Javult ez valamit az elmúlt 3-5 évben?

F.Cs.: Sajnos nem, ez csak romlott.

MAÉP: Mennyire játszik szerepet ebben az, hogy megjelentek a külföldi munkavállalók az építőiparban?

F.Cs.: Ez is szerepet játszik, de nem egyedüli okként.

Az általános munkaerőhiány az építőiparban is tapasztalható. Ott tart ez az iparág, hogy már annak is örülnek a kivitelezéseken, ha van bárki, aki munkát vállal - akár látott már olyan szerszámot, amit a kezébe nyomnak, akár nem. Ugyanezek a munkások ülnek fel a mateco és a piac többi szereplőinek gépeire is. Terveink között szerepel az edukáció erősítése, amely a mindkét üzleti fél számára előnyös felhasználás optimalizálására fókuszál.

MAÉP: Van két olyan téma, amelyek mellett nem lehet elmenni: ez a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás. Megérkezett az önök életébe is?

F.Cs.: Természetesen mi is érzékenyen reagálunk a globális trendekre, amilyen a fenntarthatóság is. A téma közéletbe kerülésétől fogva figyeljük és követjük az iparági lehetőségeket. Szerencsére ezen a szakterületen lehetőségünk van élni az innovációk nyújtotta lehetőségekkel: egyre inkább az elektromos gépek felé fordulunk. Az, hogy mennyire tudjuk a fenntarthatóság érdekében kihasználni a fejlesztéseket, nem tőlünk függ, hanem a gyártóktól.

Figyelemmel kísérjük, hogy mikor jutnak el olyan kapacitású, teljesítményű akkumulátoregységekhez, amik nagy teljesítményű, nagy erőigénybevételű gépeket tudnak minimum 8 órán át működtetni. Látjuk a gyártók erőteljes törekvéseit és folyamatosan bővítjük gépparkunkat az innovációikkal.

Telephelyeink működtetése kapcsán is tudatosan döntünk a fenntartható megoldások mellett: minden telephelyünkön telepítettünk napelemparkot, hőszivattyúval fűtünk-hűtünk. Azon dolgozunk, hogy az aktuális, korszerű és tényleg környezetkímélő módon működtethessük ezeket. Ez csak néhány kiragadott példa a sok üzleti és környezetkímélő döntésünk közül.

A társadalmi felelősségvállalást a mateco korábban is komolyan vette. A cég lehetőségeihez mérten, ahogy növekszik és ahogy több eredményt tudunk elérni - úgy próbálunk a társadalmi felelősségvállalás területén is többet tenni.  A teljes 2024. évben futó társadalmi felelősségvállalási projektünk a cég 25 éves jubileumához kötődik.  A Tűzoltó Utcai Gyermekklinika Betegeiért Alapítványt támogatjuk a teljes évben: minden bérleti szerződésből 250 forintot az alapítványnak ajánlunk fel. Természetesen most még nem tudjuk fillérre pontosan, hogy mekkora lesz ez az összeg, de azon dolgozunk, hogy rajtunk keresztül számukra is gyümölcsöző legyen ez az év.

MAÉP: Egy vállalat életében mindig vannak fordulópontok, jövőt meghatározó döntések. Visszatekintve az elmúlt 25 évre, ki lehet-e ragadni azt a néhány döntést, amely kiemelten fontos volt a vállalat életében?

F.Cs.: Ha mindenképpen ki kell emelni kulcsfontosságú döntéseket, akkor elsősorban a partnerek és a kollégák megválasztását nevezem meg. Azt a véleményem, hogy a legtehetségesebb ember fejlődése is korlátokba ütközik, ha nincsenek mögötte, mellette elhivatott, kiválóan teljesítő és lojális munkatársak.

MAÉP: Azért nem csak sikerek vannak az életben, ezt tudjuk. Van bármi, amire ma visszatekintve azt érzi, hogy elhibázott döntés volt?

F.Cs.: Ezzel megfogott… Nem igazán érzek olyat, így visszatekintve sem, hogy bármit teljesen másképpen csinálnék.  Csak finomhangolásról volna szó.

 A jövőt meghatározó döntések rendben voltak és elvezettek azokhoz a mérföldkövekhez, amelyeket számontartunk és ünneplünk a mateco életében.

MAÉP: Milyen eredményekre a legbüszkébb a vállalat 25 éves történetében.

F.Cs.: Arra elsősorban, hogy most már évek óta stabilan piacvezetők vagyunk az emelőgép kategóriában. De ha megnézem az általános bérbeadókat is magába foglaló piacot, lassan ott is vezető pozícióit mondhatunk magunkénak, függetlenül a jelenlegi portfoliónktól. Kiemelném az építőiparhoz kapcsolódóan a géppark modernizálását. Elég korán – és elsősorban a belga partnernek köszönhető – elkezdtünk egy olyan szintű gépparkfejlesztést, amelynek keretében kizárólag új és a legkorszerűbb gépeket hoztunk az országba. Ez a tevékenységünk azt eredményezte, hogy ügyfeleink feladataik elvégzéséhez hatékony, gyors és biztonságos eszközöket bérelhetnek, és azt is, hogy a versenytársaknak követniük kell minket ahhoz, hogy tényleg versenytársak tudjanak maradni. Nem tartható fenn olyan géppark, ami használt, kevésbé korszerű gépekből áll. Így a teljes magyar gépbér állomány minőségében tudott megújulni. Nem utolsó sorban pedig arra, hogy legújabb szerepvállalásommal egyrészt a 16 országot magába foglaló mateco cégcsoport bérleti üzletágának üzleti folyamatfejlesztési vezetőjeként, másrészt vezető tanácstagként is hozzájárulhatok az üzletág globális fejlődéséhez.

Készült 2024. májusban, megjelent a Magyar Építő Fórum magazin 2024. nyári (94.) számában. Fotók: Horváth Barnabás

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Építőgép gyártók hazai pályán mutatják be legújabb termékeiket és szolgáltatásaikat a forgalmazóknak, a sajtónak.

Gréderek: amit ezekről a monstrumokról tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.

A lakáspiac és az építőipar első féléves teljesítménye az MNB és az ÉVOSZ adatai alapján.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©