
Sóder: jelentése, méretei, mire használható, hogyan vásároljunk?
2020. október 16.
A sóder kétségtelenül az egyik legfontosabb építőanyag.
Ennek legfőbb okai a könnyű kinyerhetőség, az anyag tisztasága és a sokrétű felhasználási mód.
A leggyakrabban betonozáskor lehet vele találkozni, hiszen a beton egyik legfontosabb alapanyaga.
De pontosan mi a sóder, milyen felhasználási módjai vannak, és mit érdemes tudni a vásárlásról?
Mi az a sóder?
A sóder azokat a kavicsokat jelenti, amelyek jellemzően folyók, tengerek partján és medrében találhatóak meg.
Ez magyarázza gömbölyű formájukat is, hiszen a víz mosása folyamatosan csiszolja őket.
A sóder főleg kvarcból és kvarcit szemekből áll, de egyéb anyagok is közéjük kerülhetnek, mint például fa, üveg, cserép, műanyag, fém, vagy agyag.
A sóder minőségét az idegen anyagok aránya határozza meg. Minél minőségibb a sóder, annál kevesebb idegen anyagot tartalmaz – hiszen a sóder felhasználása során nem mindegy, hogy mi kerül bele az elkészült építményekbe.
A kvar és kvarcit szemeket nem csak a természetes vizek közeléből nyerik ki, hanem bányákból is. Azonban a bányákból kinyert sóder jóval gyengébb minőségű, mint a folyóparton fellelhető.
Ez azért nagyon fontos, mert a felhasználhatósága nagyban függ attól, hogy mennyi idegen, nem odaillő anyagot tartalmaz.
A sóder felhasználása
A sódert főleg az építőiparban használják, leginkább betonozáshoz.
A beton minőségéhez pedig elengedhetetlen, hogy ne tartalmazzon olyan anyagokat, amelyek később gyengíthetik a szerkezetét, ezáltal pedig repedéseket, beton dilatációt okozhatnak hosszútávon. Ez már az otthoni, DIY jellegű munkáknál is kiemelten fontos – nem beszélve az olyan technológiai folyamatokról, mint a beton nyomtatás.
A bányából kinyert sódert éppen ezért még tovább kell szűrni (rostálással, átmosással), míg a vízpartról begyűjtött sódernél erre nincs szükség, hiszen a természet megteszi helyettünk.
Emellett a bányákból jóval körülményesebb a kinyerésük, hiszen a vízpartokon egy homlokrakodó jóval könnyebben el tudja látni a feladatot.
Éppen ezért ha a legjobb minőségű sódert szeretnénk megvásárolni és beépíteni, akkor érdemes megfelelően ellenőrzött bányákból vagy nyerőhelyekről szállító partnert keresni, akik akár közvetlenül és frissen leszállítják az anyagot. Így lesz a beton a legjobb minőségű és leginkább tartós.
A betonozás azonban csak egy a sok felhasználási mód közül.
A sóder használható még többek között:
-
Alapozáshoz
-
Vakolóhabarcs kikeveréséhez
-
Misung készítéséhez
-
Térkövek aljzatának kialakításához
-
Fugázáshoz
-
Vízelvezetők kialakításához
-
Szegélyezéshez
-
Kerti tavakhoz
-
Aljzatkiegyenlítéshez
És a listát még folytathatnánk.
A sóder felhasználásának célja határozza meg a sóder, jobban mondva a szemcsék méretét is.
Alapvetően 4 féle szemcseméretet szokás megkülönböztetni:
-
0-4 milliméter
-
0-8 milliméter
-
0-16 milliméter
-
0-24 milliméter
A legkisebb méret jellemzően dupla rostálási folyamaton megy keresztül, így a homokhoz hasonló ömlesztett jellege lesz.
Alapszabály, hogy minél aprólékosabb, precízebb munkához keresünk sódert, tehát minél kisebb lesz a betonréteg, annál kisebb szemcseméretű sódert kell választani.
A legapróbb szemű sóder például ideális döntés akkor, ha kifejezetten nagy rugalmasságot szeretnénk biztosítani az elkészült felületnek, tehát a térkövekhez mindenképpen ez ajánlott, legyen szó beágyazásról, szintezésről, vagy akár fugázásról.
Az aljzat kialakítás már inkább a közepes méretű sóder kategóriához tartozik, hiszen a nagy szemcseméretű sóder jóval könnyebben reped, a túl apró szemcse használata pedig túl körülményes az ilyen jellegű munka kivitelezéséhez.
De nem csak a térkövekhez, aljzatokhoz, hanem a sávalap, vagy teherhordó betonfelület alá is nagyon fontos sóder ágyat elhelyezni. Ehhez azonban már a nagyobb szemcseméretű sóder lesz az ideális választás.
Alapvetően kijelenthető, hogy minden olyan épített elem esetében érdemes sódert használni, ahol azt szeretnénk elérni, hogy a beton ne közvetlenül a földdel találkozzon, hanem egy annál sokkal jobb vízelvezető rétegként üzemelő, jobban tömörödő felülettel.
0-4 milliméteres sóder:
-
kiegyenlítő- vagy simító betonozás
-
vakolóhabarcs előállítása
-
térkövek alá
-
fugázásához
0-8 milliméteres sóder:
-
néhány centiméter vastag betonfelületek
-
fugázáshoz térkövek alá
-
aljzatok kiegyenlítése
-
lépcsők és járdák kiöntése
0-16 milliméteres sóder:
-
5-10 centiméteres felületekhez
-
alapozáshoz
-
lépcsők, járdák kiöntése
-
aljzatok kiegyenlítése
-
talaj feltöltéséhez
-
térkövek alá
-
felületképzésre (pl.: parkolókhoz)
0-24 milliméter sóder:
-
5-10 centiméteres, vagy vastagabb felületekhez
-
járdák, aljzatok kiöntése
-
süllyedések, talaj egyenetlenségek feltöltése
-
házalapok
-
térkövek alapozása
-
önálló felületként is használható
De mennyi sóderre van szükség a különböző munkálatokhoz?
Sóder cement arány
A betonkészítést a legtöbben otthon, saját kezűleg oldják meg. Ehhez azonban nem elég a tapasztalat, a pontos matematikát is ismerni kell az arányok mögött.
A sódert alapvetően köbméterben (m3) mérjük, de sokkal könnyebb négyzetméterben elképzelni. Legelőször tehát azt érdemes tisztázni, hogy 1 köbméter sóder hány négyzetméter.
Amennyiben vizualizálni szeretnénk ezt a mennyiséget, akkor körülbelül azt mondhatjuk, hogy 10 m2 aljzat kiöntésére elég – 10 centiméteres magasságban.
Azonban fontos megjegyezni, hogy különböző anyagokkal – például vízzel vagy cementtel – keverve az 1 köbméter jóval kisebbre is összeeshet.
Érdemes tehát az építkezés során többet számolni rá, és 1 köbméter helyett 1,1 köbméterrel számolni.
Betonozás esetén azonban cementre is szükség lesz – de pontosan mennyire?
1 köbméter sóder mennyi cement?
Amennyiben betonozás a cél, akkor a köbméter sóderhez körülbelül 50 kiló cementre lesz szükség. Ez két zsák cementnek felel meg.
Ez kicsit kevesebb, mint 1 köbméter beton kikeveréséhez lesz elég. Nem ritka azonban, hogy több mázsa cementre is szükség van. A víz mennyiségét pedig az befolyásolja, hogy mennyire vizes a sóder a beton kikeverésének pillanatában. Minél vizesebb, annál kevesebb hozzáadott vízre lesz szükség – de még így is több liter víz fog kelleni ekkora mennyiségekhez.
A pontos matek miatt a beton keverési aránya három lapát sóder, egy lapát cement.
Összefoglalás
A sóder azokat a gömbölyded kavicsokat jelenti, amelyek jellemzően folyók, tengerek partján és medrében találhatóak meg – de a bányákban is nagy számban fellelhetőek.
A sóder az egyik legfontosabb építőanyag.
Leggyakrabban betonozáskor lehet vele találkozni, hiszen a beton egyik legfontosabb alapanyaga.
0-24 milliméteres vastagságig különböztetik meg a szemek méretét, a munka célja pedig nagyban befolyásolja azt, hogy mekkora méretű sódert érdemes használni.
Rengeteg épített elemhez használható, például:
-
alapozáshoz
-
lépcsők, járdák kiöntéséhez
-
aljzatok kiegyenlítéséhez
-
talaj feltöltéséhez
-
térkövek alá
-
felületképzésre
Vásárláskor érdemes figyelni az osztályozására, a nedvességtartalmára, a benne található szennyeződésekre – különös tekintettel a fadarabokra és az agyagra.