A MÉASZ felpörgetné a hazai lakások korszerűsítését

Az építőanyagipari szakmai szervezet a hazai lakásállomány energetikai korszerűsétését célzó javaslat-csomagot mutatott be. Mutatjuk a lényeget.

2016. december 14.

"Hazai Hatékonyság 2" címmel a lakóépületek korszerűsítését ösztönző javaslatcsomagot mutatott be a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ). A javasolt intézkedések egymással kombinálhatóak is, így egyszerre ösztönzi a minnél szélesebb elterjedést, a gazdaság fehérítését és a környezetvédelmi uniós vállalásokat.

A MÉASZ az energetikai korszerűsítési projekt teljes egészében számlával igazolt összegére javasol utólagos ÁFA-visszatérítést, a családi házaknál maximum 1,5 millió, társasházi lakóegységeknél pedig 400 ezer forint értékben, amely kiterjedne a legalább 35%-os saját erő esetén az igényelhető visszatérítendő (VT) támogatásra is. A VT támogatás feltétele, hogy korszerűsítéssel a lakás vagy ház elérje a "CC" (költségoptimalizált) energetikai szintet. Akik fokozott energiahatékonyságú (közel nulla energetikai szintet nyújtó) korszerűsítést végeznének, vissza nem térítendő (VNT) támogatást is igénybe vehetnének maximum 35% intenzitásig, valamint családi ház esetében 2,5 millió, társasházi lakás esetében legfeljebb 1,5 millió forint erejéig.

A MÉASZ szakmai partnere, a Magyar Energiahatékonysági Intézet októberi reprezentatív lakossági felmérése a felújítási terveket és szándékokat vizsgálta. A felmérés szerint a háztartások 24%-a korszerűsítene a következő 5 évben. A MÉASZ úgy számol, hogy ha ezen háztartásoknak csak a fele végezne el egy komplex felújítást a jelenleg egy új építésnél minimálisan elvárt "CC" energetikai szintig, akkor már 2017-ben is több, mint 39.000 korszerűsített lakás, és legalább 106,5 milliárd forintnyi nettó beruházási érték jönne létre, továbbá mintegy 9.900 főnyi többlet-foglalkoztatás realizálódna 2016-hoz képest. Mindemellett 20,3 milliárd forintnyi államháztartási többletbevétel is keletkezne - még a javasolt ÁFA-visszatérítés mellett is - a teljesen számlás teljesítéseknek és a plusz foglalkoztatásból eredő befizetéseknek köszönhetően.

A javaslat minimalizálná a pályáztatást. Az ÁFA-visszatérítés engedélyezésére elég lenne egy rövid dokumentáció, az energetikai tanúsítvány és az ÁFA-s számlák benyújtása. A VT és a VNT támogatások kezelését pénzintézeti hálózatoknak javasoljuk kiszervezni, így lehetséges a lakossági tervekhez közelítő bővülés, kezdetben 31, majd 35, a későbbiekben pedig a 40%-os éves növekedéssel számolva.

A lakásállomány korszerűsítésének felpörgetése - számokban

A javaslat megvalósításával a számítások szerint 5 év alatt összesen több, mint 407 ezer lakás korszerűsödhet, amely eddig nem látott mértékű energetikai megújulást hozhatna. A hazai lakóingatlan állományt tekintve, a lakásállomány 61%-át kitevő 2,688 millió darab családi ház energetikai felújítottsági aránya 28,7%-ra (most: 19%), a hagyományos társasházaké 30,5%-ra (most: kb. 21%), a paneleké 43,5%-ra nőne (most kb. 36%), így az egyes lakóépület szegmensek közötti jelentős felújítottsági különbség is mérséklődne. Az életminőségi és rezsicsökkentési hozadék mellett országosan is elérhetővé válna 22 petajoule energiamegtakarítás is, amely Magyarország uniós vállalásainak teljesítését nagy mértékben elősegítené.

Forrás: MÉASZ

Fotó: Thinkstockphotos.com

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Hét év után ismét megrendezik a legnagyobb hazai építőgép-kiállítást. Tekintsünk a múltba: hogyan és mikor kezdődött a Magyarországon forgalmazott építőipari gépek bemutatása?

Az ÉBSZ Kiállításokon a gépkezelő verseny mindig nagy attrakció. Nem lesz ez másként az idei Gépshow-on sem.

Négy évtized elég volt ahhoz, hogy Kína a semmiből a világ autóipari nagyhatalmává váljon. Összeállítás arról, hogyan hódítanak a világban és Magyarországon.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©