Innovációs nívódíj a Doka-nak
2021. április 15.
A Magasépületek és Városi Lakókörnyezetek Tanácsa (Council on Tall Buildings and Urban Habitat, azaz CTBUH) a jövő településeinek és magasépületek koncepcióival, tervezésével, kivitelezésével és üzemeltetésével foglalkozó szakemberek első számú fóruma a világon. A szervezet éves konferenciája rendre a toronyházakat, városi tereket, építőipari technológiákat és kivitelezési módszereket érintő legkiemelkedőbb újdonságokat veszi górcső alá, majd több mint 20 kategóriában ítélnek oda díjakat. A Doka idén a DokaXact rendszernek köszönhetően kapott innovációs nívódíjat.
A DokaXact egy interaktív, szenzorokon alapuló technológia, mely függőleges szerkezetek építésekor új szintre emeli a falzsalu-elemek pontos beállítását. A geodétáknak és kivitelezőknek szánt eszköz lehetővé teszi a munkások számára, hogy gyorsan és igen precízen helyezzék el és állítsák be a Doka kúszózsalu-rendszereken belül alkalmazott falzsalu-elemeket. A rendszert elsőként a londoni Elephant Park lakónegyed épületein alkalmazták élesben.
Napjainkban egyre komolyabbak az elvárások a helyben betonozott szerkezetek kivitelezésnek pontosságával kapcsolatban – itt említhetjük például a felvonókat vagy az előregyártott betonelemek csatlakozását a helyben betonozott épületmaghoz. A DokaXact mindezt ± 2 mm-es pontossággal teszi lehetővé. Maga a rendszer több szenzorból tevődik össze, melyek a falzsalu meghatározott mérési pontjaihoz rögzülnek, és vezeték nélkül kommunikálnak a központi számítógéppel.
A DokaXact segíti, és egyben fel is gyorsítja a betonozást megelőző geodéziai feladatokat: a kivitelezésben dolgozók a zsaluelemek helyzetének végső ellenőrzését megelőzően egy applikáció segítségével, előre meghatározott eljárások szerint állíthatják be azokat. Így a geodétáknak kevesebbszer kell újra mérniük, illetve kiküszöbölhető az elemek helyzetének máskülönben szükséges helyesbítése. Ezzel csökken a bezsaluzás által felemésztett idő.
A DokaXact ezen kívül minőségbiztosítási eszközként is szolgál a pontosabb kivitelezéshez. Az élő monitoring funkcióval a zsaluzat esetleges elmozdulásai az építés bármely szakaszában megjeleníthetők az elemek beállításától a beton öntéséig. Ennek következtében az építésvezetők bármikor és bárhonnan ellenőrizhetik a tűréseknek való megfelelést, ami lehetővé teszi, hogy adott esetben megelőző intézkedésekkel küszöböljék ki az öntés utáni költséges javításokat.
A geodéta mérnökök és építésvezetők számára az adatok a DokaXact internetes portálon is hozzáférhetők. Ezzel a weboldal egyszersmind tájékoztató, nyomon követési és elemzési felületként is szolgál, melynek célja a különböző gyakorlatok és folyamatok optimalizálása a jövőre nézve.
Szöveg és fotó: Doka GmbH
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?