Innovatív építőanyagokat fejlesztenek magyar cégek
2018. január 12.
Több magyar cég is fejleszt világ újdonságnak számító építőanyagot hazánkban. Két ígéretes példa is van az elmúlt időkből.
Önfertőtlenítő padló
Világszinten is innovatív, önfertőtlenítő és -tisztító, kopásálló és flexibilis felületű padlóburkolatot dolgoz ki közösen a győri Graboplast Zrt. és a veszprémi Pannon Egyetem, amire közel egymilliárd forint európai uniós támogatást nyertek. Az új padló segítségével csökkenteni tudják a kórházi eredetű fertőzések számát.
A közös munka tavaly szeptemberben kezdődött, az új terméket a terveket szerint alapvetően egészségügyi intézményekben, például kórházakban, orvosi rendelőkben, vagy szociális intézményekben használják majd. Az új termék iránt jelentős exportpiaci igény várható a tájékoztatás szerint, mert egy általános higiéniai problémára nyújt hatékony megoldást úgy, hogy ezzel jelentősen csökkenti a megbetegedések számát, és ezáltal az egészségügyi kiadásokat.
A négyéves időtartamú fejlesztési időszakban egy könnyen feldolgozható lakkot fejlesztenek ki, amely a padlóburkolaton megfelelő intenzitású fény hatására oxigén és légnedvesség jelenlétében, molekuláris szinten oxidálja és ártalmatlan komponensekre bontja a kórokozókat. Ez a speciális lakkréteg a lágy, flexibilis PVC padlókárpitok felületét a kopásállóság növelése mellett hatékony önfertőtlenítő és öntisztító sajátságúvá teszi. A munka laboratóriumi szinten az egyetemen, míg gyakorlati formában a Graboplast tatabányai üzemében folyik.
A Graboplast az idén a győri üzemében szeretne sportpadló kapacitásbővítő beruházást végrehajtani, emellett az elmúlt hároméves intenzív beruházási időszakot követően, ebben az évben is több kisebb beruházás, projekt megvalósítását tervezik üzemeikben. A műpadlókat és parkettákat gyártó győri székhelyű Graboplast Zrt. 2016-ban 31 százalékkal növelte üzemi eredményét, amely 879 millió forintra emelkedett. A vállalat 18,1 milliárd forintos árbevétellel és 684 millió forint adózott eredménnyel zárta a 2016-os évet, amely 181 millió forinttal haladta meg az előző évi értéket. A közel 700 munkavállalót alkalmazó vállalat a lakossági padlók előállítása mellett saját fejlesztésű speciális padlóburkolatokat gyárt Győrben és Tatabányán, illetve parkettát készít Kecskeméten. Padlóit a világ száznál több országban használják, az árbevétel 90 százaléka exportból származik.
Speciális padlóval a fertőzések ellen (illusztráció)
Geohab
Innovatív építőanyag fejlesztését kezdte meg 1 milliárd 850 millió forintból az Infodrops Consulting Kft. a Heves megyei Tarnabodon, a projekthez a Széchenyi 2020 programban több mint 942 millió forintos állami támogatást kapott a cég.
A cég a tervek szerint egy betonszerű anyagot hoz létre, a hagyományos betonnál jobb műszaki és fenntarthatósági jellemzőkkel. Az olcsó és környezetbarát geohab az út- és mélyépítésben válthatja fel az eddigi drága és környezetszennyező építőanyagokat. A több tudományágat felölelő kutatást nyáron indították el, a geohab receptúrája várhatóan egy év alatt készül el. A fejlesztésre szánt összeg számottevő részét különleges gépek és berendezések beszerzésére és üzembe állítására költik.
A 2005-ben alapított Infodrops Consulting Kft. eredetileg IT-szolgáltatást nyújtott partnereinek, 2016-os tulajdonosváltása óta azonban műszaki kutatás-fejlesztéssel és üzletviteli, valamint műszaki tanácsadással foglalkozik. A vállalkozás nettó árbevétele tavaly meghaladta a kétmilliárd forintot, nyeresége 24,5 millió forint volt. A cégnek nyolc alkalmazottja van, emellett több dolgozót szerződéses formában foglalkoztat. A fejlesztési program 10 új kutatás-fejlesztési munkahelyet teremt.
Útépítéseknél használhatják majd a geohabot (illusztráció - Aszfalt finisher az M43-as autópálya építkezésén 2014.07.17-én)
Forrás: MTI
Fotó: Asiadigitalmarketingyearbook.com, MTI/Kelemen Zoltán Gergely
Gréderek
Amit ezekről a nagy teljesítményű gépekről tudni kell. Csorba Kázmér kalauzolja az olvasót.
Alternatív meghajtások az építőgépeknél
Ma az egyik legfontosabb iparági trend az alternatív meghajtások fejlesztése. Hibrid, elektromos meghajtás, hidrogénüzem?