Hazai energiaipari hírek

Hidrogéntermelő rendszert épít ki a kardoskúti gáztárolónál a Magyar Földgáztároló Zrt., az E.ON napenergiát tárolni képes energiatárolót telepített Zánkán.

2021. szeptember 10.

Hidrogéntermelő rendszert építenek ki a kardoskúti földalatti gáztárolónál

Az Akvamarin pilot projekt keretében a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) egy megközelítőleg 2,5 megawatt összteljesítményű elektrolizáló rendszert és a hozzá tartozó hidrogéngáz-előkészítő technológiát tervez létesíteni a kardoskúti földalatti gáztárolónál – adta hírül a vállalat szeptember első felében.

Az MFGT Magyarországon jelenleg négy földalatti gáztárolót üzemeltet, ezek egyike a kardoskúti létesítmény. A K+F jellegű projekt azért itt indult, mert a tároló mérete és a kiépített technológia a legjobban illeszkedik a programhoz; mert itt hosszú távon három, kisebb-nagyobb tároló réteg áll rendelkezésre az esetleges későbbi földalatti hidrogén tárolásra; továbbá mert megfelelőek a távvezetéki és elosztó vezetéki kapcsolatok a régióban - válaszolta szerdán az MFGT az MTI kérdéseire.

Uniós előírásként 2050-ig drasztikusan csökkenteni kell az üvegházhatású gázkibocsátást; a fosszilis energiaforrások helyett előtérbe kerülő megújuló energiaforrások (nap- és szélerőművek) által előállított villamos energiát azonban valahogy tárolni kell.

A kutatás-fejlesztési program során a többlet villamosenergiát vízbontással hidrogénné és ipari oxigénné alakítanák; az így előállított hidrogént a tervek szerint földgázzal keverve az MFGT saját fűtőgázzal működő berendezéseiben használnák fel, ami - hosszú távon -  földgáz szállítórendszeren keresztül a végfogyasztókhoz is eljuttatható lesz, csökkentve ezzel a szén-dioxid kibocsátást.

Az Akvamarin projekt megteszi az első lépést a hidrogéntechnológia széleskörű energetikai célú elterjedéséhez - összhangban az idén májusban meghirdetett Nemzeti Hidrogén Stratégiával - közölte a cég.

A projekt teljes költsége mintegy 2,9 milliárd forint, amiből 1,9 milliárdot az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatal pályázatán nyert el az MFGT, a fennmaradó részt önerőből finanszírozza.

A telepítendő elektorlizáló és kompresszor egységeket a cég megrendelte, most tervezik a telepítési folyamatot. Hamarosan indulnak a közbeszerzési eljárások a felszíni hidrogéntároló puffer kapacitás kialakítására és a berendezések helyre telepítésére. A technológia létesítéséhez kapcsolódó hatósági engedélyezési folyamat már elindult.

Az alig ezer lakosú, Békés és Csongrád-Csanád megye határán lévő Kardoskúton a nyár végén tartott lakossági fórumon a szakemberek hangsúlyozták, az Amerikából érkező berendezések zajvédett konténerekben dolgoznak majd, így zajterhelés-növekedést nem okoz a projekt.

A kardoskúti földgáztároló látképe

A napenergia tárolására és elosztására szolgáló energiatárolót telepítettek Zánkán

A napenergiát tárolni képes és azt ingadozásmentesen elosztó, akkumulátoros energiatárolót telepítettek Zánkán. A berendezés a növekvő energiafelhasználás mellett is biztonságos energiaellátást tesz lehetővé - hangsúlyozta a szeptember elején tartorr sajtótájékoztatóján az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója.

Kiss Attila kiemelte: az 500 KW teljesítményű, 1200 KWh-s kapacitású zánkai tároló telepítése az összesen 3,8 milliárd forintos IElectrix projekt keretében valósul meg. A magyarországi beruházás összértéke 1,3 milliárd forint, amelyből Zánkán, valamint a közelmúltban a Tolna megyei Dúzs községben létesítettek energiatárolót. A berendezés, amellett, hogy tárolni képes a környéken termelt napenergiát, kezeli a lokális feszültségingadozást is.

Mint mondta, a beruházás jelentőségét jelzi, hogy 15 százalékban megújuló energiát használunk Magyarországon, ami négyszerese az egy évvel ezelőtti értéknek.

A 8 országban 15 résztvevő közreműködésével megvalósuló, 2019 májusa és 2022 októbere között zajló program célja, hogy hálózatba illeszthető, mobil energiatárolókat hozzon létre, ezzel elősegítve a biztonságos energiaellátást. Az E.ON Hungária Csoport azt vállalta, hogy 2030-ra minden tagvállalata a felére csökkenti a károsanyag-kibocsátást, 2050-re pedig karbonsemleges lesz - tette hozzá.

Mark Ritzmann, az E.ON Group Innovation GmbH vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy "a növekvő energiafogyasztásra adott válasz a jól működő hálózat létrehozása", ami Európa-szerte segíti az energetikai átmenetet. Ennek első lépésének nevezte az energiatárolók telepítését.

Pierre-Jacques Le Quellec, az IElectrix program projektkoordinátora elmondta, hogy Németországban, Ausztriában, Indiában és Magyarországon már léteznek a programnak megvalósult elemei, a következőt Delhiben adják majd át a közeljövőben.

Filep Miklós, Zánka független polgármestere kiemelte, hogy a településen az idegenforgalom miatt jelentős a különbség a téli és a nyári áramfogyasztás között, a tárolónak köszönhetően ez azonban kiegyenlítődik majd.

A képen Mark Ritzmann, ügyvezető igazgató, E.ON Group Innovation GmbH; Pierre-Jacques Le Quellec, az IElectrix program projektkoordinátora, Enedis; Kiss Attila, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója; Filep Miklós, Zánka polgármester

Forrás: MTI

Fotó: Google Maps, Eon.hu

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©